Erişilebilirlik

Silopi ve Cizre’de Beklenen Operasyon Başladı


Şırnak’a günlerdir yapılan askeri sevkiyatın ardından bu sabah operasyon başladı. Operasyona polis özel harekat timleriyle birlikte askerler de katılıyor. Askerler her iki ilçede de tanklarla sokak aralarına girdi. Hem Silopi hem de Cizre’den sabahtan beri patlama ve çatışma sesleri geliyor. Çatışmalar hava karardıktan sonra azaldı.

Silopi Belediye Eş Başkanı Seyfettin Aydemir, askerlerin belediye başkanları ve milletvekillerinin kaldığı evlere kapıları kırarak girdiklerini söyledi. Aydemir, “Milletvekilimiz Ferhat Encü pencereden kendisini tanıttı silah doğrultular, kapıyı kırıp içeri girdiler. Daha sonra çatıya çıkıp televizyon antenlerini kestiler, her gittikleri yerde televizyon antenlerini, kablolarını kesiyorlar. Şu saatte sesler geliyor. Patlama ve silah sesleri geliyor. Ölü, yaralı konusunda bize gelen haber yok. Mahallelerde su sıkıntısı var. Elektrik olmadığı için su veremiyoruz. Kaymakama ulaşmaya çalıştık, telefonlarımıza çıkmadı. Valiye ulaşmaya çalıştık, toplantıda olduğu söylediler. Yasak uzun süre devam ederse su sıkıntısı olacaktır. Saldırılar sorunu çözmez sorun böyle çözülmez, askeri yöntemlerle çözülse 30 yıldır çözülürdü. Halk olmaktan kaynaklı taleplerin karşılanması lazım,” dedi.

Cizre’de ise dün gece Yafes Mahallesi’nde başlayan çatışmalar bugün diğer mahallelere de yayıldı. Güvenlik güçleri bugün Cudi Mahallesi’ne girmeye çalışırken çatışmalar yaşandı. Çatışmalarda bir kişinin öldüğü bildirildi. Ancak bu bilgi resmi kaynaklarca doğrulanmadı.

Bu arada Diyarbakır’da da sokağa çıkma yasağının sürdüğü Sur ilçesi sakin bir gün geçirdi. Ancak akşam saatlerinde Sur Bölgesinde bir patlama meydana geldi. Patlamadan sonra çatışma sesleri duyuldu.

HDP Şırnak milletvekili Ferhat Encü de dünkü operasyon sırasında yaşadıklarını VOA Kürtçe Servisi’nden Mutlu Çiviroğlu’na şöyle anlattı:

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:36 0:00

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG