Erişilebilirlik

Sinan Oğan: ‘’Kimi destekleyeceğimize henüz karar vermedik’’


ATA İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan olası ikinci turda kimi destekleyecekleri konusunda bir karar vermediklerini söyledi, "Türk Milliyetçileri ve Atatürkçüler ikinci turun belirleyicileri olacak" dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerin ilk turunda resmi olmayan ve henüz kesinleşmemiş ilk sonuçlara göre oyların yüzde 5,24'ünü alan ATA İttifakı'nın adayı Sinan Oğan, ikinci tur seçimler için belirlenen 28 Mayıs'a kadar zorlu bir sürecin olacağını söylediç

Oğan, "Bu süreçte memleket için en hayırlı sonucun olması için elimizden geleni yapacağız. Şunu veya bunu destekliyoruz demeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Sinan Oğan: "Şu an 'Şunu ya da bunu destekliyoruz' demeyeceğiz"
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:43 0:00

Hangi şartları öne koyacak?

Bu açıklamasından önce sosyal medya hesabından da canlı yayın yapan Sinan Oğan, önümüzdeki süreçte istişareler sonucunda bir karar vereceklerini belirtti.

"Anayasanın ilk dört maddesinin değişmezliği, Türklüğün anayasadan çıkarılması girişimlerinin karşısında bir set kurulması, 13 milyon sığınmacının gönderilmesi, Türkiye'deki son ekonomik krizin temel sebeplerinden olan ‘faiz sebep, enflasyon sonuç’ saçmalığından kurtulunması gibi öne koyacağımız şartlar vardır. Bu şartlar olmadan ikinci aşamaya geçilmez’’ diye konuştu.

Sinan Oğan, ''Son üç gündür Muharrem İnce’ye yapılan linç girişiminin benzeri bize yapılmaya çalışıldı. Bizi koltuk derdinde olan bir yapıymış gibi göstermek istediler. Ancak şimdi bunu yapanlar gördüler ki, Sinan Oğan ve ATA İttifakı’nın aslında bu seçimlerde rolü onların hayal ettiğinden çok daha önemliymiş. Bizim tutunacağımız tavır kesinlikle milletimizden yana ve istişareden yana olacaktır. Sonuç ne olursa olsun, inanıyorum ki memleketimizin faydasına olacaktır’’ ifadelerini kullandı.

Terör örgütleri ve siyasi uzantılarının meclise taşınmasına karşı olduklarını söyleyen Sinan Oğan, "Eğer ikinci turda desteğimize ihtiyaç duyan birisi olursa önce terörle ve terör örgütlerinin siyasi uzantılarıyla arasına mesafe koymak zorunda" dedi.

"Tabanla görüşüp yol haritası belirleyeceğiz"

Türkiye'de seçim sonuçlarını doğrudan etkileyebilecek bir noktaya gelmelerini başarı olarak gördüğünü söyleyen Sinan Oğan, istedikleri noktada olmakla birlikte rakam olarak beklentilerin altında kaldıklarını kaydetti.

Önümüzdeki günlerde hem tabanla hem de ATA İttifakı temsilcileriyle görüşmeler yapacağını belirten Sinan Oğan, buna göre bir netice belirleyeceklerini ve yol haritası çıkaracaklarını söyledi.

"Milletimiz müsterih olsun, Türkiye'nin asla bir krize düşmesine müsaade etmeyeceğiz." ifadelerini kullandı.


STÜDYO VOA

Eylem Tok ve oğlunun davaları ayrı görülüyor – 18 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG