Erişilebilirlik

Sincan'dan IŞİD'e ‘Sınırsız’ Katılım mı Var?


Türkiye'de yetkililerin daha yakın bir zaman önce “terör örgütü” diye tanımlamaya başladığı IŞİD’le mücadelede samimiyet hala tartışılırken, CHP Grup Başkanvekili Levent Gök'ün desteğiyle vatandaş Alaaddin Ercan, TBMM'de dikkat çekici açıklamalara imza attı.

Yaşadığı Ankara-Sincan'dan servis araçlarıyla Suriye'ye geçişler yapıldığını kaydeden Ercan, üç kardeşiyle birlikte ailesinden 21 kişinin IŞİD'e katıldığını ve kendisinin de tehdit edildiğini söyledi.

IŞİD ile mücadeleyi desteklediği mesajını vermesine rağmen Türkiye'nin sınırlarını yeterince kontrol edemediği ve ülke içerisinde Suriye'ye lojistik destek geçişi sağlandığı iddiaları sürüyor.

Alaaddin Ercan 1
lütfen bekleyin
Embed

No media source currently available

0:00 0:00:54 0:00

Son iddia, Başkent'te TBMM çatısı altında CHP'li Gök'ün desteğiyle basın toplantısı düzenleyen vatandaş Alaaddin Ercan'dan geldi. IŞİD militanı olan çocuklarını, torunlarını görmek isteyen ailelerin, servisler, otobüsler ile pikniğe gider gibi Suriye'ye gezmeye gittiğini öne süren Ercan, şöyle konuştu:

Alaaddin Ercan 2
lütfen bekleyin
Embed

No media source currently available

0:00 0:00:54 0:00

"Bütün ailem IŞİD’e katıldı iki erkek kardeşim, kız kardeşim çoluk çocuk IŞİD’e katıldılar. Bunlardan beş tanesi vefat etti. Hepsi Sincan’dan otobüslerle servislerle günlük gidip geliyorlar bunu her yere bildirdim Sayın vekilimden başka ilgilenen olmadı. Sincan komple IŞİD’in karargahı. Ben artık kardeşlerimden vazgeçtim, diğerlerinin kurtarılmasını istiyorum. Beni tehdit ediyorlar kelleme ödül koymuşlar. Irak’a girdikleri gibi bize teslim ol demeyeceklerini nereden biliyorum. Beni öz kardeşlerim tehdit ediyordu bir anda herkes IŞİD’çi oluyor. Servis kalkıyor, Sincan'dan Suriye'ye. Sincan, IŞİD'in merkezi. Diyanet'e gittim. 'Sakız çiğnemek orucu bozar mı' diye fetva veriyorsunuz, bu konuya da verin' dedim. Hiçbir şey olmadı."

Alaaddin Ercan 3
lütfen bekleyin
Embed

No media source currently available

0:00 0:00:54 0:00

‘Antep'de piknik yapıp sınırdan geçiyorlar’

Sincan'da Hizb-ut Tahrir örgütünden devşirme yönetimiyle IŞİD'e çok sayıda katılım yaşandığını belirten Ercan, "Mantar gibi türüyorlar. Üç İngiliz kızı düşünen devlet bizimkileri düşünmüyor. Sınırları hep açıyorlar, kapıyorlar. Telefon edilip sınır açıyorlar (Gazi)Antep’te piknik yapacak kadar serbestler. Bunlar sekiz sene önce Hizb-ut Tahrir olarak başladılar. IŞİD’e hicret ettiler, son iki sene içerisinde" dedi.

Alaaddin Ercan 4
lütfen bekleyin
Embed

No media source currently available

0:00 0:00:54 0:00

CHP Grup Başkanvekili Gök de, Hükümet'in bu konuya eğilmesi gerektiğini vurguladı.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG