Erişilebilirlik

Sincar’da Yeniden Silah Sesleri


Sabah saatlerinde Xanesor’da toplanan PKK yanlısı bir grup, geçen hafta bölgeye yerleşen Roj Peşmerge Birliği’nin geri çekilmesi talebiyle gösteri yaptı. Ellerinde çeşitli gruplara ait bayraklarla Peşmerge mevzilerine doğru yürüyen gruba, bölgede bulunan Peşmergeler müdahale etti.

Silahların da kullanıldığı müdahalede, Naze Nayıf isimli Ezidi kadın yaşamını yitirdi. Müdahalede 10’u aşkın gösterici de yaralandı. Yaralılar Sincar’daki hastanelerde tedavi altına alınırken, bazıları Suriye tarafındaki hastanelere kaldırıldı.

Bölgede görev yapan Peşmerge birliğinin komutanı Tuğgeneral Kadir Şeyh Memi, PKK’nın Suriye’den gösterici getirdiğini söyledi. Rudaw TV’ye konuşan Memi, “PKK, Rojava'nın Derik kentinden bize karşı gösteri yapması için çok sayıda sivili bölgeye getirdi,” dedi. Memi, Peşmergeler’in plastik mermi ve biber gazıyla müdahale ettiklerini söyledi.

Bu arada Ezidi temsilcileriyle biraraya gelen Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, taraflar arasındaki gerilimle ilgili tavırlarının net olduğunu söyledi. Kürdistan 24 isimli TV kanalına konuşan Barzani, PKK ile hiçbir şekilde savaşmaya niyetlerinin olmadığını ancak Şengal’i (Sincar) yeniden inşa etmek istediklerini söyledi. Barzani, “Kobane’de bize ihtiyaçları olduğunda, biz Kobane DAİŞ’in eline geçmesin diye oradaki kardeşlerimize yardım için Peşmerge güçlerini gönderdik. Kobane’de Peşmerge’ye ihtiyaç kalmamasının ardından Peşmerge’ye ‘Dönebilirsiniz’ dediler ve biz ‘Dönmeyeceğiz, burada kalacağız’ demedik. Doğrudur, PKK 2014’te bölge insanlarına yardımda bulundu. Ama bu, PKK’nin bölgede kalacağı anlamına gelmiyor,” diye konuştu.

Bu arada yazılı bir açıklama yapan merkezi Diyarbakır’da bulunan Demokratik Toplum Kongresi, Peşmergeler’in müdahalesine tepki gösterdi.

Mart başında Roj Peşmerge Birliği ile YBŞ’liler arasında çıkan çatışmada ölen ve yaralananlar olmuştu. Taraflar arasın yapılan görüşmelerde ateşkes sağlanmış, ancak bölgede tansiyon düşmemişti.

STÜDYO VOA

Hakan Fidan New York’ta resmi görüşmelerini sürdürdü – 22 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG