Erişilebilirlik

Singapur Havayolları uçağı türbülansa girdi: 1 ölü, 30 yaralı


Londra-Singapur seferini yapan Singapur Havayolları’na ait Boeing 777-300ER tipi yolcu uçağı şiddetli türbülans nedeniyle Salı günü Bangkok'a acil iniş yaptı.
Londra-Singapur seferini yapan Singapur Havayolları’na ait Boeing 777-300ER tipi yolcu uçağı şiddetli türbülans nedeniyle Salı günü Bangkok'a acil iniş yaptı.

Londra'dan kalkan Singapur Havayolları’na ait yolcu uçağının şiddetli türbülans nedeniyle Salı günü Bangkok'a acil iniş yaptığı ve uçakta bulunan bir yolcunun öldüğü 30 kişinin yaralandığı açıklandı.

Havayolundan yapılan açıklamada, 211 yolcu ve 18 kişilik mürettebat taşıyan Boeing 777-300ER tipi yolcu uçağının acil iniş yaptığında Singapur'a gitmekte olduğu belirtildi.

Singapur Havayolları uçağı türbülansa girdi: 1 ölü, 30 yaralı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:41 0:00

Singapur Havayolları Facebook hesabı üzerinden yaptığı açıklamada 18 kişinin hastanede, 12 kişinin de ayakta tedavi gördüğünü belirtti.

Singapur Havayolları, türbülans sırasında hayatını kaybeden kişi ile yaralanan diğer yolcuların kaza anında uçağın tam olarak neresinde olduğuna dair bir açıklama yapmadı. Ancak Reuters'a konuşan bir yolcu, türbülansın emniyet kemeri takmayanların baş üstü kabinlerine çarpmasına yol açtığını söyledi.

Gerçek zamanlı hava trafiği veri bildirimi yapan FlightRadar 24’e göre Londra'dan kalkan uçak, yaklaşık 11 saatlik uçuş süresinin ardından Andaman Denizi'ni geçip Tayland'a yaklaşırken sadece beş dakika içinde yaklaşık 11 bin 277 metre irtifadan 9 bin 448 metre irtifaya düştü.

Uçakta bulunan 28 yaşındaki öğrenci Dzafran Azmir, Reuters'a yaptığı açıklamada, "Uçak aniden yukarı yönelmeye başladı, bir sarsıntı oldu, birdenbire çok ciddi bir düşüş oldu, böylece otururken emniyet kemeri takılı olmayan herkes bir anda tavana doğru fırladı" dedi.

Azmir, "Bazı yolcular kafalarını bagaj kabinlerinin üst kısmına vurdu ve çukur oluşturdular, ışıkların ve maskelerin olduğu panellere çarparak kırdılar" dedi.

Bangkok Suvarnabhumi havaalanı yetkilisi bir kişinin öldüğünü doğruladı, ancak toplam yaralı sayısını doğrulamadı.

Tayland göçmenlik polisi de, sağlık personelinin yaralıların durumuna bakmak üzere uçağa girdiğini ancak sayıyı doğrulalamadığını kaydetti. Yaralanmayan yolcuların uçaktan indiği belirtildi.

Singapur Havayolları’ndan "Önceliğimiz uçaktaki tüm yolculara ve mürettebata mümkün olan tüm yardımı sağlamak. Gerekli tıbbi yardımı sağlamak için Tayland'daki yerel yetkililerle birlikte çalışıyoruz" açıklaması geldi.

Türbülans uçuş kazalarının en büyük sorumlusu

ABD Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu (NTSB) tarafından 2021 yılında yapılan bir araştırmaya göre, en yaygın havayolu kazaları türbülans kaynaklı olanlar.

NTSB, 2009'dan 2018'e kadar türbülansın, bildirilen havayolu kazalarının üçte birinden fazlasını oluşturduğunu ve çoğunun bir veya daha fazla ciddi yaralanmayla sonuçlandığını, ancak uçaklarda hasar olmadığını tespit etti.

Dünyanın önde gelen havayolu şirketlerinden biri olarak kabul edilen ve sektörün büyük bölümü için bir kıstas olan Singapur Havayolları son yıllarda önemli bir kaza yaşamadı.

Kayıplarla sonuçlanan son kazası, 31 Ekim 2000 tarihinde Singapur'dan Los Angeles'a Taipei üzerinden giden bir uçağın yanlış pistten kalkmaya çalıştıktan sonra Tayvan Taoyuan Uluslararası Havaalanı'ndaki inşaat ekipmanlarına çarpmasıydı. Kazada uçakta bulunan 179 kişiden 83'ü hayatını kaybetmişti.

Singapur Havayolları, Havacılık Güvenliği Ağı kayıtlarına göre yedi kaza geçirdi. Boeing yorum talebine henüz yanıt vermedi.

Forum

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG