Erişilebilirlik

Singapur'daki kara para aklama operasyonunun zanlıları arasında Türk vatandaşı da var


Salı günü 400 polis memurunun Singapur'un en popüler alışveriş mekanlarının bulunduğu Orchard Caddesi'nden tatil beldesi Sentosa Adası’na birçok noktada eşzamanlı baskınlar yaptığını bildirdi.  
Salı günü 400 polis memurunun Singapur'un en popüler alışveriş mekanlarının bulunduğu Orchard Caddesi'nden tatil beldesi Sentosa Adası’na birçok noktada eşzamanlı baskınlar yaptığını bildirdi.  

Singapur polisi, düzenlediği kara para aklama operasyonunda, bir grup yabancıdan oluşan organize suç örgütüne ait 734 milyon 320 bin dolarlık mal ve eşyaya el koydu. Ele geçirilen bu varlıklar arasında Singapur'un en çok rağbet edilen semtlerinde lüks bungalovlar, nakit para, lüks otomobiller, mücevherler, marka el çantaları ve altın külçeleri bulunuyor.

Singapur'da şimdiye kadarki en büyük kara para aklama operasyonlarından birini düzenleyen polis, Salı günü 400 polis memurunun Singapur'un en popüler alışveriş mekanlarının bulunduğu Orchard Caddesi'nden tatil beldesi Sentosa Adası’na birçok noktada eşzamanlı baskınlar yaptığını bildirdi.

En az dokuz mekanda gerçekleştirilen baskınlarda yaklaşık 734 milyon 320 bin dolarlık mal ve eşya ele geçirildi. 94 gayrimenkul, 110 milyon Singapur doları tutarında bakiyesi olan banka hesabı, 50 motorlu araç, 23 milyon Singapur doları tutarında nakit para, yüzlerce lüks marka el çantası ve saat, mücevher ve iki külçe altın, Singapur polisinin ele geçirdikler arasında.

Yaşları 31 ila 44 arasında değişen en az 10 yabancı uyruklu kişi tutuklanırken bir kişinin lüks bir semtteki bungalovunun ikinci katındaki balkondan atladığı ancak daha sonra yakalandığı bildirildi.

Polis, balkondan atlarken yaralanan ve hastaneye kaldırılan 40 yaşındaki Kıbrıs uyruklu kişinin evinde 2 milyon 100 bin Singapur doları tutarında nakit para, 6 milyon 700 bin Singapur doları bakiyesi olan dört banka hesabı, 13 gayrimenkule ait tapu, değeri 118 milyon Singapur doları olduğu tahmin edilen beş otomobil ele geçirildi.

Tutuklanan yabancılar arasında Çin, Kamboçya, Kıbrıs, Vanuatu vatandaşları bulunuyor.

Tutuklananlar arasında Türk vatandaşı da var

Singapur Polis Gücü'nün resmi Facebook sayfasında yapılan açıklamaya göre yürütülen kara para aklama operasyonunda tutuklanan yabancı uyruklular arasında bir de Türk bulunuyor.

Singapur polisi, 42 yaşındaki Türk vatandaşının Bishopgate semtinde GCB (Good Class Bungalows) olarak bilinen lüks konutunda tutuklandığını bildirdi. Yapılan açıklamada Türk vatandaşının Çin Halk Cumhuriyetçi ve Vanuatu pasaportlarına sahip olduğu kaydedildi. Polis ayrıca Türk vatandaşının konutunda 720 bin Singapur doları tutarında nakit para, bir elektronik aygıt, 36 adet lüks marka saat ve el çantası, içki ve şarap ele geçirdi. 29 milyon Singapur doları değerinde dört gayrimenkul ve üç motorlu araca satış yasağı getirildi. Polisin ayrıca toplam 1 milyon 180 bin Singapur doları tutarında bakiyesi olan iki banka hesabını dondurdu. Türk vatandaşının belgede sahtecilikle suçlanacağı kaydedildi.

12 kişi polise soruşturma kapsamında yardım ederken 8 kişinin arandığı belirildi. Polis, organize suç grubundaki herkesin yabancı uyruklu olup birbirleriyle bağlantılarının bulunduğunu kaydetti.

Polis açıklamasında grubun yurtdışındaki sahtecilik ve online kumar gibi organize suç eylemlerinden elde ettikleri para ve varlıkları aklamalarından şüphelenildiğini bildirildi.

Singapur Para İdaresi, kara para aklama eylemini ciddiye aldıklarını ve mali kurumlarla iletişime geçildiğini bildirdi.

Singapur polisine bağlı ticari işler dairesi başkanı David Chew, Singapur'un suçlular ya da aileleri için güvenli bir bölge olarak kullanılmasına ve bankaların kötüye kullanılmasına ”sıfır tolerans” gösterdiklerini söyledi.

Chew, “Suçlulara mesajımız net: Eğer sizi yakalarsak tutuklayacağız. Yasadışı yollardan elde ettiklerinizi bulursak el koyacağız. Sizinle yasaların bize tanıdığı tüm yetkilerle başa çıkacağız” dedi.

Son yıllarda Singapur'a yabancı para akışında artış olduğu gözleniyor. Merkez Bankası'nın son verilerine göre Singapur'daki varlıkların toplamı 2021'de yüzde 16 oranında artarak 5 trilyon 400 milyar Singapur dolarına çıktı. Küresel çaptaki artış işe aynı yıl yüzde 12 ile 112 milyar Amerikan doları olmuştu. 1 ABD Doları, 1.3618 Singapur Doları değerinde.

Forum

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG