Erişilebilirlik

“Sırp Silahları Türkiye Gibi Ülkelerden Ulaşmış Olabilir"


Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic
Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic

ABD Savunma Bakanlığı'ndan (Pentagon) sızdırılan belgelerde Ukrayna’ya silah sattığı iddia edilen Rusya'nın müttefiki Sırbistan, bu iddiaları yalanladı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic dün yaptığı açıklamada, ülkesinin Ukrayna ya da Rusya'ya hiçbir zaman silah ya da mühimmat satmadığını, ancak Sırp silahlarının üçüncü ülkeler üzerinden savaş alanına ulaşmış olabileceğini söyledi.

Vucic, üçüncü ülkeleri Türkiye, İspanya ve Çek Cumhuriyeti olarak sıraladı.

Gazetecilere yaptığı açıklamada Vucic, "Sırbistan Ukrayna'ya silah ihraç etmemiştir ve etmeyecektir. Aynı şekilde Rusya'ya da silah ya da mühimmat ihraç etmemiştir ve etmeyecektir" dedi. Vucic ayrıca, ülkesinin Kiev ya da Moskova’ya silah sattığını kanıtlayabilecek bir belge olmadığını savundu.

Sırbistan Cumhurbaşkanı mühimmatın Türkiye, İspanya ya da Çek Cumhuriyeti'ne ihraç edildikten sonra Ukrayna'da savaş alanında bir tarafta ya da diğerinde görülmüş olabileceğini de sözlerine ekledi.

Reuters'in edindiği 2 Mart tarihli gizli Pentagon belgesinde, Belgrad'ın Rus işgaline karşı savaşan Kiev'e silah göndermeyi kabul ettiği ya da çoktan gönderdiği bilgisi yer almıştı.

Belgede ayrıca Sırbistan'ın gelecekte Ukrayna'ya silah sağlayabilecek siyasi iradeye ve askeri kabiliyete sahip olduğu belirtilmişti.

Vucic hükümeti, Moskova ile yakınlığı dolayısıyla Ukrayna'daki savaşta tarafsızlığını ilan etse de, Avrupa Birliği'ne katılma hedefinden vazgeçmediği mesajını veriyor.

Sırbistan, Rusya'nın işgalini Birleşmiş Milletler gibi uluslararası kuruluşlarda kınıyor ancak, Moskova'ya yönelik Batı'nın yaptırımlarına katılmıyor.

STÜDYO VOA

ABD’den USAID aracılığıyla Filistin halkına 21 milyon dolar yardım – 5 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG