Erişilebilirlik

Smolensk’deki Uçak Kazasının Ses Kayıtları Yayınladı


Smolensk’deki Uçak Kazasının Ses Kayıtları Yayınladı

Rusya, geçen yıl Polonya Devlet Başkanı Leh Kaçinsk ve diğer üst düzey devlet yetkililerinin öldüğü kazayla ilgili ses kayıtlarını yayınladı.

Polonya uçağının pilotuyla Rus trafik kontrol kulesi arasındaki konuşmalarda, kulenin pilottan inişten vazgeçmesini istediği duyuluyor.

Trafik kontrol kulesi, havanın sisli ve görüş mesafesinin 400 metreyle sınırlı olduğunu bildiriyor ve ısrarla pilottan geri dönmesini istiyor.

Varşova hükümeti, kazayla ilgili olarak Rus tarafını suçlamış, kazaya Rus kule görevlilerinin hatalarının sebep olduğunu öne sürmüştü. Polonyalı yetkililere göre, jet yolcu uçağı iniş rotasının 80 metre dışına çıkmış olmasına ve yanlış irtifada bulunmasına rağmen pilota her şeyin normal olduğu söylendi.

Moskova hükümeti, kule görevlilerinin uluslararası sefer yapan yabancı bir uçağı alana indirmeme yetkisi olmadığına dikkati çekiyor ve Polonya uçağındaki üst düzey yetkililerin alana inmesi için pilota baskı yaptığını savunuyor.

Kazada Devlet Başkanı Leh Kaçinsk ile birlikte eşi ve aralarında üst düzey yetkililer ve komutanların da bulunduğu 95 kişi ölmüştü.

Heyet, 1940 yılında Katin ormanında Sovyet diktatörü Josef Stalin’in emriyle öldürülen 20 bin Polonya askeri için yapılacak anma törenine gidiyordu.

XS
SM
MD
LG