Erişilebilirlik

"Snapchat'in yapay zeka sohbet robotu çocuklar için gizlilik riski oluşturabilir"


Snap, kişisel verileri koruma dairesi bildirimini incelediğini ve kullanıcı gizliliğine önem verdiğini açıkladı. 
Snap, kişisel verileri koruma dairesi bildirimini incelediğini ve kullanıcı gizliliğine önem verdiğini açıkladı. 

İngiltere’de kişisel verileri koruma dairesi, Snapchat'in yapay zeka sohbet robotunun çocuklara yönelik gizlilik risklerini doğru şekilde değerlendirmede başarısız olabileceğini belirtti. Daire, herhangi bir nihai uygulama kararı vermeden önce şirketin görüşlerini dikkate alacağını da kaydetti.

ABD'li şirketin endişeleri yeterince giderememesi durumunda, Nisan ayında başlatılan "Benim Yapay Zekam"ın İngiltere’de yasaklanabileceği belirtildi.

Daire başkanı John Edwards, "Araştırmamızın geçici bulguları, Snap'in 'Benim Yapay Zekam'ı başlatmadan önce çocuklara ve diğer kullanıcılara yönelik gizlilik risklerini yeterince tanımlama ve değerlendirme konusunda endişe verici bir başarısızlığa işaret ediyor" dedi.

Edwards, bulguların, çoğunlukla gençler tarafından kullanılan anlık mesajlaşma uygulamasının İngiliz veri koruma yasalarını ihlal ettiği veya kişisel verileri koruma dairesinin sonunda bir yaptırım bildirimi yayınlayacağı anlamına gelmediğini söyledi.

Snap, dairenin bildirimini incelediğini ve kullanıcı gizliliğine önem verdiğini açıkladı.

Snap sözcüsü, "'Benim Yapay Zekam', halka açık hale getirilmeden önce sağlam bir yasal ve gizlilik inceleme sürecinden geçti. Risk değerlendirme prosedürlerimizden memnun olmalarını sağlamak için kişisel verileri koruma dairesi ile yapıcı bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz" açıklamasında bulundu.

Kişisel verileri koruma dairesi , 'Benim Yapay Zekam'ın, Snapchat'in aralarında 13-17 yaş arası çocukların da bulunduğu yaklaşık 21 milyon İngiliz kullanıcının kişisel verilerini nasıl işlediğini inceliyor.

'Benim Yapay Zekam', üretken yapay zekanın en ünlü örneği olan OpenAI'nin ChatGPT'si tarafından desteklenirken, yetkiliker, küresel olarak gizlilik ve güvenlik kaygıları ışığında düzenleme yolları bulmaya çalışıyor.

Snapchat de dahil sosyal medya platformları, kullanıcıların yaşının 13 ve üzeri olmasını şart koşuyor ancak çocukları platformlardan uzak tutma konusunda tam bir başarı elde edemiyor.

Reuters Ağustos ayında, yetkililerin Snapchat'in reşit olmayan kullanıcıları platformundan çıkarmak için yeterli çaba gösterip göstermediğini belirlemek için bilgi topladığını bildirmişti.

Forum

STÜDYO VOA

ABD’de Siber Pazartesi’nin 10 milyar dolarlı Kara Cuma rekorunu kırması bekleniyor – 27 Kasım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG