Erişilebilirlik

Snowden Rusya'ya Sığınma Başvurusu Yaptı


Rus avukat Anatoly Kucherena, Snowden'ın geçici sığınma talebinde bulunduğunu açıklarken
Bir Rus avukat, eski Amerikalı istihbarat görevlisi Edward Snowden’ın Rusya’ya geçici olarak sığınma talebinde bulunduğunu açıkladı. Avukat Anatoly Kucherena, Snowden’ın sığınma talebini Federal Rus Göçmenlik Dairesi'ne resmen ilettiğini ancak kendisinin hala sonuçta bir Latin Amerika ülkesine gitmek istediğini söyledi.

Amerika’nın hakkında tutuklama emri çıkarttığı 30 yaşındaki Edward Snowden, Moskova’nın Şeremetyevo Havaalanı’nın transit bölgesinde mahsur kalmış bulunuyor.
Şu ana kadar üç Latin Amerika ülkesi, Venezuela, Bolivya ve Nikaragua, Snowden’e sığınma hakkı tanıdı. Ancak Amerikan hükümeti pasaportunu iptal ettiği için Snowden, Rusya’dan ayrılamıyor.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Amerika’nın diğer ülkeleri Snowden’ı kabul etmemesi için korkuttuğunu bu yüzden olayın nasıl sonuçlanacağını bilmediğini söyledi.
Amerika Snowden’ı casusluk suçlamasından yargılamak istiyor. Putin, Snowden olayının halen askıda olduğunu ancak eski Amerikalı istihbaratçının fırsat bulur bulmaz Rusya’yı terkederek başka bir ülkeye gideceğini belirtti.

Edward Snowden, Ulusal Güvenlik Dairesi’nin Hawaii bürosunda çalışırken, Hong Kong’a kaçmış ve burada gazetelere, Daire’nin Amerikan vatandaşlarının telefon ve internet iletişim verilerinin toplandığı gizli bir programın varlığından söz etmişti. Snowden ayrıca telefon şirketlerinin Ulusal Güvenlik Dairesi’yle işbirliği yaptığını da belirtmişti.

STÜDYO VOA

ABD Kongresi’nde “Kapanmayı” önlemek için son dakika çabaları – 29 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG