Erişilebilirlik

Sokağa Çıkma Yasağı Sırasında İşbaşında Olanlar


Sokağa Çıkma Yasağında Ankara’da İşbaşında Olanlar
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:07 0:00

Corona virüsü salgınına önlem olarak hafta sonlarını kapsayan ve ikinci kez uygulanan sokağa çıkma yasağı sırasında Ankaralılar sakin bir gün geçirdiler.

Vatandaşların su ve ekmek ihtiyaçlarını karşılamak için fırın çalışanları ve su satıcıları mahalle aralarındaydı. VOA Türkçe servisi esnaf ve vatandaşlarla konuştu.

Temel ihtiyaçlarını yasaklardan önce karşılayan Ankaralılar evlerinin önüne kadar gelen hizmetten memnun. Emekli Gürol Akdural gazete dağıtımı yapılmamasından şikayetçi. Sokağa çıkma yasağı vatandaşlara eski alışveriş yöntemlerini hatırlattı. Eski usülde yapılan ‘mahalle bakkalına pencereden sepet sarkıtma' yönteminde sepetin yerini naylon torbalar alıyor. Fırın esnafıysa ekmekleri evlerinden aşağı inmek istemeyen vatandaşların kapılarına kadar getiriyor.

Fırın sahibi Selçuk Çağlayan vatandaşların kendilerini beklediğini, ekmeğe ulaşmada sorun olmadığını ve bu salgının kısa zamanda bitmesini ümit ettiğini söyledi.

Bir başka fırın esnafı Soner Başkal ''İnsanların aç kalmaması için gecemizi gündüzümüze katıyoruz'' dedi. Başkal, servise sabah sekizde başlayıp akşam saat 21:00’e kadar devam ettiklerini belirtti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Halk Ekmek fabrikası üretime devam ediyor, ancak Pazar günleri büfe ve dükkanları kapalı.

Damacana su ihtiyacının yasaklar sırasında daha fazla arttığını, bununla beraber araç ve personel sayısını arttırarak talebi karşıladıklarını vurgulayan su bayii Hasan Koç “Salgından sonra suya talep yüzde 50 arttı, sorun yaşamıyoruz bu konuda, vatandaşa hizmete devam ediyoruz” dedi.

Evcil hayvan sahipleriyse hayvanlarının ihtiyaçları için belirli saatlerde dışarı çıkabiliyorlar. Soyadını vermeyen Bulut, sokaklarda kimse yokken dışarıda olmanın kendilerini farklı hissettirdiğini söyledi Bulut, devlet yöneticilerine bu konudaki hassasiyetlerinden dolayı da teşekkür etti.

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesiyle bazı iş kollarında çalışanlar sokağa çıkma yasağından muaf. İşe gidip gelirken sınırlı saatlerde sunulan ulaşım hizmetini hastane çalışanı Selma Yıldırım’a sorduk. Yıldırım, otobüslerin zamanında geldiğini, herkesin gecikmeden evlerine gidebildiğini belirtti. Vardiya saatleri dönüşümünde de ulaşım sıkıntısı yaşanmadığını söyleyen Yıldırım, iş yerlerinin bazı gecikmelere anlayışla yaklaştığını ekledi.

XS
SM
MD
LG