Erişilebilirlik

Sokak Çocuklarına Dansla Eğitim


Sokak Çocuklarına Dansla Eğitim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:27 0:00

Amerika’da bir dans grubu, kendine çok farklı bir görev edinmiş. Rebecca Davis Dans Grubu, Ruanda, Gine ve Bosna Hersek’te sokak çocuklarına, öksüz ve yetimlere dans sanatını öğretmek, dansı bir eğitim platformu olarak kullanmak için kolları sıvamış

Dansçı LaMar Baylor, zamanının çoğunu New York’ta, Aslan Kral müzikalinde oynayarak geçiriyor.

Ancak Baylor, son iki yıldır Rebecca Davis Dans Grubu’nun başlattığı girişim çerçevesinde Ruanda’nın başkenti Kigali’de sokaklarda yaşayan erkek çocuklarına bale öğretiyor.

Lamar Baylor: ”Bu çocukların hayatlarının ne kadar zor olduğunu anlamamız mümkün değil. Başlarına hiçbir insanın yaşamaması gereken birçok kötü olay gelmiş. Bazıları soykırımlardan kurtulmuş, bazıları hapsedilmiş, bazıları fuhuşa zorlanmış. Hepsi ailesini kaybetmiş ve sokaklarda yaşıyorlar.”

Dans grubunun kurucusu Rebecca Davis’in aklına sokak çocuklarına dans öğretme fikri, birkaç yıl önce Afrika’ya gittiğinde gelmiş.

”Ruanda’da müzik çalmaya başladığınızda çocuklar birdenbire ortaya dökülüyor. Dans sayesinde fiziksel niteliklerini, sokaklarda öğrendikleri hayatta kalma mücadelelerini, güçlerini sergiliyorlar ve bunu estetik bir şekilde ortaya koyuyorlar. Bu şekilde zihinsel gelişimin yolunu açmış oluyorlar.”

Rebecca Davis, programları Ruanda ve Bosna Hersek’te başlattıklarını çünkü bu ülkelerin soykırımdan sonra yeniden ayağa kalkmaya çalıştığını söylüyor. Davis, etnik gruplar arasındaki ilişkilerin gergin olduğu bir başka yoksul ülkede; Gine’de de programları olduğunu belirtiyor.

Rebecca Davis: ”Çocuk ve gençleri kendi etnik kökenleri dışında diğer etnik gruplarla da iletişim kurmaya teşvik etmek için danstan yararlanmak istedik. Gine’yi bu nedenle seçtik.”

LaMar Baylor, dans disiplini ve dansın verdiği kendini ifade etme özgürlüğünün kişinin hayatını nasıl geliştirdiğini birinci elden biliyor. Baylor, Amerika’da şiddetin en çok hakim olduğu, en yoksul kentlerinden New Jersey eyaletindeki Camden’da büyümüş.

Lamar Baylor: ”Camden’da büyüdüm. Eğer hayatımda dans olmasaydı ne yapardım bilemiyorum. Hayatta nasıl bir çizgi izlemem gerektiğini anlamam çok uzun zaman aldı. Dans ise benim hayatımı kurtardı.”

Rebecca Davis Dans Grubu, programa başladığı 2010 yılından bu yana Ruanda, Gine ve Bosna Hersek’te 2 binden fazla çocuğa dans, bilgi teknolojisi ve İngilizce dersleri vermiş, 30 Ruandalı erkek çocuğunaysa yatılı okul masraflarını karşılamaları için burs olanağı sağlamış.

Davis, faaliyetlerine üç ülkeyi daha katmayı planladıklarını söylüyor.
XS
SM
MD
LG