Erişilebilirlik

Sonuçlara ABD'den İlk Yorum


Sonuçlara ABD'den İlk Yorum
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:06:55 0:00

Son beş ay içinde ikinci kez genel seçim için sandığa giden Türkiye’de çoğunluğun kararı Adalet ve Kalkınma Partisi’ni yeniden tek başına iktidara taşımak yönünde oldu. Peki seçmen bu sonuçlarla ne mesaj verdi? Washington’daki düşünce kuruluşlarından Wilson Center’ın Ortadoğu Çalışmaları Direktörü Prof. Henri Barkey Amerika’nın Sesi’ne seçim sonuçlarını değerlendirdi.

Barkey’e göre sandıktan seçmenin istikrar mesajı çıktı, Davutoğlu ile Erdoğan hariç herkes kaybetti. “MHP mesajı olmayan bir partiydi” yorumu yapan Barkey bu partiden kaçış olduğunu kaydetti. Uzmana göre, HDP’ye ise en büyük zararı, yeniden çatışma sürecini başlatarak, ateşkes kararını çok geç ilan eden PKK verdi.

CHP’nin oylarını 6 ayda sadece 100 bin arttırmasını “fırsatı kullanamama” olarak niteleyen Henri Barkey, ana muhalefet partisinin de kaybedenler arasında olduğunu savundu. Hem siyasete girmesi beklenen Abdullah Gül’ü hem de Gülen Cemaati’ni de kaybedenler hanesine kaydeden Barkey, artık güçlü bir Erdoğan profili göreceğimizi söylüyor.

Adalet ve Kalkınma Partisi’ni dördüncü kez tek başına iktidar koltuğuna taşıyan seçim sonrasında hükümetin Kürt meselesine çözüm bulma çalışmalarına, kendine güvenen bir iktidar olarak yeniden başlayabileceğini de savunan Barkey, PYD’ye karşı ise daha sert bir politika sergileneceği tahmininde bulunuyor.

Bölge uzmanı Henri Barkey, bu sonuçlarla birlikte son dönemde Türk hükümeti ile Amerikan yönetimi arasında giderek sertleşen söylemler nedeniyle gerilen ilişkilerin, daha da zor bir döneme girebileceği öngörüsünde de bulundu.

  • 16x9 Image

    Mehtap Çolak Yılmaz

    Mehtap Çolak Yılmaz, 1997 yılında Star Haber’de başladığı televizyon haberciliğine, 2000 yılında ATV Haber’le devam etti. Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde haber takip etti, söyleşiler ve canlı yayınlar yaptı. 2003 yılında iki ay boyunca Irak’ın işgalini Bağdat ve Kuzey Irak’tan takip etti. 2005 yılında  ATV Haber Washington Temsilcisi olarak mesleğine Amerika’da devam eden Yılmaz, 2012 yılından bu yana da Amerika’nın Sesi’nde çalışıyor.

XS
SM
MD
LG