Erişilebilirlik

Sosyal Medyada 'Alışmayacağız' Tepkisi


Ankara, son beş ay içerisinde sivil katliamlara yol açan terör saldırılarına hedef olduktan sonra kamuoyundan “alışmayacağız” tepkisi yükselirken; sosyal medyada da dünyaya mesaj olarak “Ben Ankara’yım” etiketi paylaşılıyor.

Ankara’da önceki gün üçüncü terör saldırısına sahne olan Kızılay’da Atatürk Bulvarı dün gece yarısından sonra trafiğe açıldı. Ancak bomba yüklü aracın yarattığı tahribat açıkça gözlenmeye devam ediyor. Bulvar üzerindeki otobüs durakları ve metro çıkışı nedeniyle sivil halkın hedef alındığı izlenimi yaratan patlama bölgesinde, yeni asfaltlama yapıldığı da görülüyor. Büyükşehir Belediyesi’nin ekiplerince, patlama bölgesinde otobüs durakları ve tabelaların yenilenme çalışması da sürüyor.

Kızılay’daki patlama noktasındaki kaldırıma vatandaşlarca kırmızı karanfiller ve çiçek buketleri de bırakılıyor. Türkiye’de özellikle futbol alanındaki popüler spor kulüpleri Galatarasay, Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın da atkılarının bırakıldığı patlama noktasında, vatandaşlar bazen dualar ediyor bazen de olayın nasıl gerçekleştiğini anlamaya çalışıyorlar.

Bulvarda otobüs durağı önündeki patlama noktasından yolun karşı tarafındaki iş hanlarında bakıldığında ise olayın şiddeti daha iyi anlaşılıyor. Patlama nedeniyle çok sayıda sivilin yaralanmasına yol açan cam kırıklarının nasıl oluştuğu da, yolun karşısındaki iş hanlarında hiçbir sağlam cam kalmamasından anlaşılıyor.

Patlama noktasında ayrıca son iki gündür sosyal medyada da çığ gibi büyüyen teröre alışmama çağrısına ilişkin “Alışmıcam kardeşim” bir yazılı not bulunması da dikkat çekiyor.

Ankara Yaralarını Sarıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:53 0:00

Bu arada Twitter başta olmak üzere sosyal medyada “alışmayacağız” yazılı mesajlar paylaşılırken; uluslararası kamuoyuna dönük çağrılar da göze çarpıyor. Özellikle Fransa’nın başkenti Paris’teki bombalı saldırı sonrasında dünya liderlerinde Paris’te topluca yürüyüş düzenlendiğini anımsatan mesajlar, neden Ankara’da da benzer bir dayanışma sergilenmediğini sorguluyor.

Sosyal medyadaki tepkiler kapsamında, “Ben Ankara’yım” ve İngilizce olarak “I am Ankara” mesajları da veriliyor. İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore gibi isimler de bu mesaja destek verdi.

Terör kurbanı Sivas yolunda, eşi yoğun bakımda

Bu arada terör kurbanı 63 yaşındaki Ayşe Bilgilioğlu, dün memleketine en son uğurlanan cenaze oldu. Bilgilioğlu’nun cenazesi, Ankara’daki İlker Cemevi’ndeki törenin ardından memleketi Sivas’ın İğdecik Köyü’ne doğru yola çıkarken; eşi Bahattin Bilgilioğlu ise yoğun bakımda hayat mücadelesini sürdürüyor.

Amerika’nın Sesi’ne bilgi veren Ayşe Bilgilioğlu’nun yeğeni, cenaze için cem törenini ifa ettiklerini dile getirdi. Yeğeni, “Keşke bu katliamlar olmasıydı” derken, halası Ayşe Bilgilioğlu’nun bütün ailenin katıldığı bir söz töreninin ardından evine dönmek üzere Kızılay’dayken teröre kurban gittiğini anlattı. Ayşe Bilgilioğlu, patlama anından otobüs durağında eşiyle birlikte otobüs bekliyordu.

Terör Kurbanı Sivas Yolunda Eşi Yoğun Bakımda
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:51 0:00

Ankara’dan dün gece saat 23.30’da Bilgilioğlu’nun cenazesi Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı İğdecik Köyü’de akrabaları eşliğinde gönderildi. Ancak Bilgilioğlu’nun ölümüyle ilgili ailesi bakımından üzücü bir boyutu da eşi Bahattin Bilgilioğlu’nun defin sırasında bulunamayacak olması olduğu belirtildi. Bahattin Bilgilioğlu’nun ise, Ankara Numune Hastanesi’nde yoğun bakımda hayati riskinin sürdürdüğü ifade edildi.

Kemal Kılıçdaroğlu CHP Keçiören eski İlçe Başkanı Mehmet Yurtsever'in cenazesinde
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:46 0:00

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 10 Eylül - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:17 0:00
XS
SM
MD
LG