Erişilebilirlik

Soğuk Algınlığıyla İlgili Yaygın Ama Yanlış İnançlar


Soğuk Algınlığıyla İlgili Yaygın Ama Yanlış İnançlar

Doktorlar, soğuk havaların nezle ve gribe neden olduğu ya da soğuk algınlığı olan çocuklara süt vermenin iyi bir fikir olduğu gibi yaygın inanışların aslında yanlış olduğunu belirtiyor. Soğuk algınlığı ve nezleyle ilgili daha birçok yanlış kanı bulunuyor.

Amerika'nın Sesi soğuk algınlığıyla ilgili yaygın ama yanlış inançları sizler için irdeledi ve konuyla ilgili uzman görüşlerini derledi.Soğuk hava ve soğuk algınlığı. Bu iki kavram akıllarda sıkı sıkıya özdeşleştirilir.

Ben Hemmens üç çocuk babası. Bunlardan biri de dört yaşındaki Sophie.

Doktorlara göre bu yaştaki çocuklar için yılda dört ya da beş kez nezle olmak normal. Yetişkinlerde bu oran yılda iki ya da üç.

Georgetown Üniversitesi Hastanesi'nden Doktor Ranit Mishori birçok kişinin hala nezleye karşı bağışıklık kazanılabileceğini sandığını söylüyor. Ancak bu doğru değil.

Mishori, "Nezleye yol açan yaklaşık iki yüz farklı virüs var. Bir kez nezle olduktan sonra hayatlarının sonuna kadar bağışıklık kazandıklarını zannedenler yanılıyorlar. Çünkü bu doğru değil" diyor.

Nezleye neden olduğu sanılan birçok genel şey aslında tıbbi açıdan yanlış.

Birçoğumuz soğuk havaya maruz kalmanın nezleye yol açtığına inanırız. Bazı araştırmalar insanların kışın daha sık nezle olduğunu ortaya koyuyor.

Ancak Dr Mishori bunun nedeninin soğuk hava olmadığını söylüyor: "Kış aylarında insanlar daha fazla kapalı mekanlarda bir araya geliyor. Böylece nezle virüsü insandan insana el sıkışma, hapşırma, öksürme yoluyla kolayca yayılıyor."

Nezle için kesin bir çözüm olmamakla birlikte Doktor Mishori kişilerin nezlenin süresini ve şiddetini azaltmak için bir iki şey yapabileceğini söylüyor.

Uzmanlara göre C vitamini nezleyi önlemiyor, ancak nezle olan bir kişi C vitamini sayesinde hastalığı daha rahat geçiriyor.

Doktor Mishori, "Nezle olduğunuz günden itibaren günde iki gram C vitamini almaya başlarsanız hastalığın süresinin kısalacağı kanıtlanmış durumda" diyor.

Doktorlar bal ve tavuk çorbasının da nezleye karşı etkili olduğu görüşünde.

Doktor, "Özellikle çocuklarda bu gıdalar nezlenin süresini iki üç gün azaltıyor. Tavuk çorbasının içinde şişkinlik önleyici maddeler var. Hem nezlenin süresini hem de mukus miktarını azaltıyor" şeklinde konuşuyor.

Halk arasında nezleli hastaya yemek yedirip ateşli bir kişiyi aç bırakmanın etkili olacağı inancı yaygın. Dr Mishori'ye göre bu da yanlış: "Nezleyseniz ve canınız bir şey yemek istemiyorsa bunun bir zararı yok. Ancak bol bol sıvı almanız şart. En önemlisi bu."

Sıvı tüketmek iyi bir fikirse, süt içilebilir mi?

"Burnu akan çocuğa asla süt vermem. Oğlum her defasında içtiği sütü çıkarırdı"

Nadine Audrey, Hemmens kardeşlerin büyükannesi. Audrey, nezle olan çocuğa süt verilmesinin iyi bir fikir olmadığı görüşünde. Doktor Mishori'nin bu inanca yanıtı şöyle: "Süt ürünleri nezleyken salgılanan sıvı miktarını arttırmıyor ama bu sıvıları katılaştırdığı doğru. Bu durumda hasta kendini daha rahatsız hissedebilir. Ama hasta bir bebekse ona hastayken de süt vermeyi ihmal etmemelisiniz" diyor.

Nezle ile ilgili birçok inanç tıbben doğru değil. Doktorlar en iyi tavsiyenin size kendinizi en iyi hissettiren tavsiye olacağını söylüyor. Bu gibi yöntemler hastalığınızı iyileştirmese de kötüleştirmesi de sözkonusu değil.

XS
SM
MD
LG