Erişilebilirlik

Soylu Sorumluluğu Üstlendi Akşener Karantina İstedi


Geçtiğimiz Cuma gecesi İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeyle başlayan 48 saatlik sokağa çıkma yasağı Pazar gecesi 00.00’da sona eriyor.

Ancak aniden alınan sokağa çıkma yasağı sonrası oluşan panik görüntülerine ilişkin tepkiler sürüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, henüz sokağa çıkma yasağıyla ilgili herhangi bir açıklamada bulunmuş değil.

Süleyman Soylu: ‘‘Eleştirileri de aldım kabul ettim, hakaretleri de kabul ettim’’

Cuma gecesi sokağı çıkma kararının Cumhurbaşkanı’nın talimatıyla alındığını söyleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise Hürriyet gazetesinden Ahmet Hakan’a verdiği röportajda sorumluluğu üstlendi.

Soylu, ‘‘Zamanlaması açısından alınan karar, bakanlığımıza ait bir karardır. Bir kez daha söylüyorum: Eleştirileri de aldım kabul ettim. Hakaretleri de kabul ettim.Biz diğer ülke örneklerini inceledik. O örneklerde şunu gördük. İki, üç gün önce ilan edilen sokağa çıkma yasakları marketlere büyük bir hücumu getiriyor. Böyle bir şey yaşanmasın istedik. Bir buçuk-iki saatlik bir süreçte bazı kısıtlı bölgelerde bir yığılma oldu. Çok sınırlı sayıda bir birikme oldu. Doğrudur. Ben bunu öngörmedim. Tecrübem var. Ama yine de o saatteki bu çok sınırlı birikmenin büyük bir problem oluşturacağını düşünmüyorum. Sonuçta o saatte sokağa çıkanların sayısı 250 bin-300 bin civarındadır’’ dedi.

Ancak İçişleri Bakanı’nın bu açıklamaları da eleştirilerin önünü kesmiş görünmüyor.

Akşener: ‘‘Haftalardır salgına karşı milim milim aldığımız mesafe iki saatte heba oldu’’

Partisinin sosyal medya hesaplarından yapılan canlı yayında açıklamalarda bulunan İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İçişleri Bakanı’nın bu sözlerini ‘ciddiyetsizlik’ olarak değerlendirirken sokağa çıkma yasağının hem gecikmiş olduğunu hem de plansız ve beceriksizce verildiğini söyledi.

İyi Parti lideri, ‘‘Belediyelerin durumdan haberi olmadı. Sağlık Bakanlığının durumdan haberi olmadı. Vatandaşa, ‘Evinde ekmek, su, bebek maması, 2 günlük erzak var mı?’ diye soran zaten olmadı. Özetle, Sayın Erdoğan’ın o akşam canı sokağa çıkma yasağı çekti ve birden sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bilim yok, akıl yok, plan yok, program yok. E, hal böyle olunca, böyle beceriksizce, plansız, programsız sokağa çıkma yasağı ilan edilince ne oldu? Vatandaşlarımız panikle sokağa döküldü. Marketlerde, bakkallarda, benzinliklerde sıralar oldu. Haftalardır salgına karşı milim milim aldığımız mesafe iki saatte heba oldu’’ dedi.

Akşener: ‘‘Ekonomik destek paketini milli gelirin yüzde 7’sine çıkartın’’

Devleti yönetenlerin sadece siyasi çıkarları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uluslararası imajını gözettiğini savunan İyi Parti lideri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir çağrıda bulunarak ‘daha fazla geç kalınmadan 15 günlük karantina’ ilan edilmesini istedi.

Akşener, ‘‘Sayın Erdoğan’a çağrıda bulunuyorum: Uyarılarımızı dikkate alıp, zamanında uygulayarak, süreci daha az kayıpla atlatabilmek hala mümkün. Sen bu ülkenin cumhurbaşkanısın, siyasetinin merkezine kendini ve yakın çevreni değil milletini koymak zorundasın. Siyasal iletişim kampanyalarını artık bırak, bu zor günde vatandaşın yanında ol. Devlet aklıyla, Bilim Kurulu’nun önerileri çerçevesinde hazırlanacak ve devlet ciddiyetiyle uygulanacak bir programla, ülke genelinde 15 günlük zorunlu karantina ilan edin. Buna paralel olarak, ekonomik destek paketini, salgından birincil derecede etkilenip zora düşen vatandaşlarımıza direkt nakit yardımı da içerecek şekilde, milli gelirimizin en az yüzde 7’si seviyesine genişletin’’ diye konuştu.​

‘‘Ya iktidarı doğru yola sokun, ya da onurunuzla o kuruldan ayrılın’’

Bilim Kurulu üyelerine de seslenen İyi Parti Genel Başkanı, ‘‘Sakın ola mesleki itibarınızı, siyasilerin bireysel hesaplarına kurban etmeyin. Zor zamanda çok önemli bir görev üstleniyorsunuz. Ya sonuna kadar doğruları söyleyip, iktidarı doğru yola sokun, ya da onurunuzla o kuruldan ayrılın’’ dedi.

2023 TÜRKİYE SEÇİMLERİ

STÜDYO VOA

ABD ve Avrupa’da gündem Türkiye ve İsveç’in NATO üyeliği - 1 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG