Erişilebilirlik

Sputnik Türkiye grevde: TGS işten çıkarılan 24 üyesinin işe dönmesini ve toplu sözleşmenin imzalanmasını istiyor


Türkiye Gazeteciler Sendikası, şirket yönetimine sendikalarındaki örgütlü gazetecilerin işe geri alınması ve toplu sözleşmenin imzalanması çağrısında bulundu. 
Türkiye Gazeteciler Sendikası, şirket yönetimine sendikalarındaki örgütlü gazetecilerin işe geri alınması ve toplu sözleşmenin imzalanması çağrısında bulundu. 

Türkiye Gazeteciler Sendikası’nda (TGS) örgütlü Sputnik Türkiye ofisi çalışanları bugün resmen greve çıktı.

Rusya Federasyonu’nun devlet kurumu olan Sputnik Türkiye, 7 Ağustos’ta sendikada örgütlü Ankara ve İstanbul ofisinde çalışan 24 gazeteciyi “küçülme” gerekçesiyle işten çıkarmıştı.

Şirket daha önce işten çıkardığı gazetecilerin kıdem ve ihbar tazminatlarını banka hesaplarına yatırdı.

Sputnik Türkiye’nin yayıncılık faaliyetini sürdürdüğü İstanbul’un en prestijli iş merkezlerinden Süzer Plaza’nın bahçesine grev kararını asan Türkiye Gazeteciler Sendikası, şirket yönetimine sendikalarındaki örgütlü gazetecilerin işe geri alınması ve toplu sözleşmenin imzalanması çağrısında bulundu.

İşten çıkarmalardan önce Sputnik Türkiye’de çalışan 55 personelden 34’ünün TGS’de örgütlü olduğu belirtiliyor.

Bu arada greve rağmen Sputnik Türkiye’nin internet ve radyo yayınlarında herhangi bir aksaklık meydana gelmedi.

TGS: “Ciddi bir hukuksuzluk var, haksızlıklar tazmin edilecektir”

TGS Başkanı Gökhan Durmuş, Sputnik Türkiye’nin toplu sözleşme sürecinde sendikalı gazetecileri işten çıkararak anayasal suç işlediğini söylüyor.

VOA Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Durmuş, “Ocak ayı sonunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yetki belgesini aldık. Şubat ayında masaya oturduk. Bu süreçte en az sekiz görüşme yaptık. Hatta 37 maddenin 26’sında anlaştık. Ancak ne olduysa bir anda oldu. Önce zamsız bir sözleşme imzalamak istediler ardından da masadan kalktılar ve işyeri temsilcimizin de aralarında olduğu 24 üyemizi işten çıkardılar. Bunu kabul etmek mümkün değil. İşten çıkarmalardan sonra arkadaşlarımızın tazminatlarını yatırdılar. Burada ciddi bir hukuksuzluk var. Sendikal süreçte yapılan haksızlar mutlaka tazmin edilecektir” dedi.

TGS’den Sputnik Türkiye’ye: “Masaya dönün, arkadaşlarımızı yeniden işe alın; bu yol yol değildir”

Şirketin küçülme kararı aldığı iddiası nedeniyle Türkiye’de işe alma gerçekleştiremediğini ancak Moskova’da bazı gazetecileri işe aldıkları bilgisine sahip olduklarını belirten TGS Başkanı, Türkiye’de Sputnik’in yayıncılık faaliyetini sürdüren gazetecilere de greve katılmaları çağrısında bulundu.

Gökhan Durmuş, “Mesleki dayanışma çok önemli. Ancak bazı arkadaşlarımız bu konuda dikkatli davranmıyor. Grevi kırmak için verilen ücretler geçici olacaktır. Kadrolu olmayıp radyo programı yapanlar da dolaylı olarak grev kırıcılık yapmaktadır. Bu da doğru değildir. Aynı şekilde Moskova’da işe alınan meslektaşlarıma da sesleniyorum. Dayanışma her birimizi daha da büyütür. Son sözüm şirketin kendisine. Bu yol, yol değildir. Toplu iş sözleşmesi sırasında işten atılan işçiler mutlaka yargı yoluyla geri dönecektir. Masaya dönün, arkadaşlarımızı yeniden işe alın ve toplu sözleşmeye imza atın” diye konuştu.

TSGS işyeri temsilcisi Eksilmez: “Bakanlıktan devreye girmesini ve bu krizi çözmesini istiyoruz”

Sputnik Türkiye’nin Rusya’nın Sesi olarak faaliyet gösterdiği dönemden beri kurumun bünyesinde olan Nejdet Eksilmez ise Çalışma ve Sosyal Bakanlığı’nın yasal çerçevesinde devreye girmesini umuyor.

Türkiye Gazeteciler Sendikası’nda (TGS) örgütlü Sputnik Türkiye ofisi çalışanları bugün resmen greve çıktı.
Türkiye Gazeteciler Sendikası’nda (TGS) örgütlü Sputnik Türkiye ofisi çalışanları bugün resmen greve çıktı.

VOA Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Eksilmez, “Bu tamamen hukuksuz bir uygulama. Toplu iş sözleşme süreci devam ederken şirket çalışanları işten çıkartamaz. Belli kurum yanıltılıyor. Üstelik defalarca masaya oturduk yetki belgesi aldıktan sonra. Son toplantılardan birinde ‘Rusya bütçe istiyor’ dendi. O rakamı da verdik. Tam pazarlık aşamasındayken kurum makas değiştirdi ve sendikayı tanımıyor hale geldi. Arabuluculuk sürecinden sonra biz 24 Temmuz’da yine buraya grev kararını astık ama iyi niyet göstererek greve çıkmadık. Çünkü biz uzlaşma istiyorduk ve grevi kendi inisiyatifimizle erteledik. Ama buna verilen yanıt ben dahil 24 kişinin işten çıkarılması oldu. Bizim rehberimiz hukuk. Bakanlıktan devreye girmesini ve bu krizi çözmesini istiyoruz” dedi.

“Makul bir teklif gelene kadar grev pankartı asılı kalacak”

Sputnik Türkiye Ankara çalışanları ise Ankara ofisinin önünde pankart başında nöbet tutmaya devam ediyor.

VOA Türkçe’ye konuşan Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Örgütlenme Uzmanı İlyas Coşkun, makul bir teklif gelene kadar grev pankartının asılı kalacağını açıkladı.

Coşkun, “Aslında çok temel ve karşılanabilir taleplerimiz var. Türkiye Cumhuriyeti anayasasına ve yasalarına saygı, sendikal hak ve özgürlüklere saygı, işten atılan meslektaşlarımızın işe iadesi ve adil bir ücret. Bunlar karşılandığı takdirde tekrardan bu arkadaşlarımız çalışmaya başlayabilir. Tabi bunun da birtakım koşulları var” dedi. Kendileri için okuyucu ve dinleyici desteğinin çok önemli olduğunu vurgulayan İlyas Coşkun kamuoyunun desteğini beklediklerini söyledi.

Ankara’da Cumartesi günkü greve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) da destek verecek.

Sputnik Türkiye sessiz

VOA Türkçe, yaşanan grev süreciyle ilgili Sputnik Türkiye yetkililerinin de görüşlerini almak istedi.

Çalışanlara işten çıkarmalarının küçülmeden kaynaklı olduğunu söyleyen kurumun Türkiye yöneticisi Maksim Durnev, telefon ve Whatsapp üzerinden soru taleplerine yanıt vermedi.

Forum

STÜDYO VOA

Dışişleri Bakanı Fidan Washington’da – 8 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG