Erişilebilirlik

İsrail, Amerika'nın Görüşme Planını İnceliyor


İsrail, Amerika'nın Görüşme Planını İnceliyor

İsrail hükümeti, Amerika’nın Filistinlilerle askıdaki barış görüşmelerini canlandırmak için önerdiği planı inceliyor.

Plan, Başbakan Benyamin Netanyahu tarafından İsrail bakanlar kuruluna sunuldu.

Plana göre Amerika’nın verdiği güvenlik garantileri karşılığında İsrail, Batı Şeria’da yeni yerleşim inşaatlarını üç ay durduracak. Haberlere göre inşaat yasağı, Doğu Kudüs’ü kapsamıyor. İsrail geçen hafta Doğu Kudüs’te bin 300 yeni konut inşa etme planının uygulanacağını açıklamıştı.

Netanyahu, Amerikan planının ayrıntıları üzerinde hala çalışıldığını söyledi. Planda Amerika’nın İsrail’e, 20 adet radara yakalanmayan gelişmiş F-35 savaş uçağı satması da yeralıyor. Ayrıca Amerika, Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası forumlarda İsrail karşıtı karar tasarılarını engelleme sözü veriyor.

Geçen haftayı Amerika’da geçiren Netanyahu, çeşitli temasları arasında Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile de yedi saat süren bir görüşme yaptı. Haberlere göre plan bu görüşme sırasında sunuldu.

Başkan Barack Obama da dün yaptığı açıklamada, İsrail hükümetinin planı ele almasını “yapıcı bir adım” diye niteledi, bu durumun yakında barış görüşmelerinin yeniden başlamasına fırsat tanımasını umduğunu söyledi.

Plana hem Filistinliler hem de İsrail hükümetinin sağ kanadı karşı çıktı. Filistinliler inşaat yasağına Doğu Kudüs’ün de dahil edilmesini isterken, İsrailli sağcılar planın kabul edilmesinin, Amerika’nın baskılarına boyun eğildiğini göstereceğini savunuyor.

XS
SM
MD
LG