Erişilebilirlik

Stoltenberg: "İsveç'in NATO Zirvesi'nden önce üye olması hala olanaklı"


NATO'nun 11-12 Haziran'da Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta yapılacak liderler zirvesinden önce, gözler Türkiye'nin İsveç'in üyeliğine onay verip vermeyeceğine çevrildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "İsveç'in hala verdiği pek çok taahhütü yerine getirmesi gerekir" açıklamasının ardından, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, " Ankara'daki görüşmelerde ilerleme kaydedildi. Vilnius zirvesinden önce İsveç'in üyeliği hala olanaklı. Toplantılar devam edecek" dedi.

Türkiye, Finlandiya ve İsveç Daimi Ortak Mekanizması'nın dördüncüsü bu sabah Ankara’da yapılırken, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de Brüksel'de yarın başlayacak NATO Savunma Bakanları toplantısı öncesi bir basın toplantısı düzenledi.

Stoltenberg, İsveç medyasından gelen sorular üzerine, bu konuyu defalarca Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüğünü ve İstanbul'daki görüşmede Daimi Ortak Mekanizmanın yeniden harekete geçirilmesi konusunda anlaştıklarını da hatırlatarak, NATO adına Kabine Şefi Stian Jenssen'in toplantıya katıldığını ve kendisiyle az önce konuşarak toplantı hakkında bilgi aldığını söyledi.

NATO Genel Sekreteri, "Kabine şefim bana toplantının yapıcı bir ortamda geçtiğini söyledi. Çalışmaya devam edeceğiz. Bazı ilerlemeler sağlandı. İsveç'in en kısa zamanda üye olarak kabulü için çalışmalara devam edeceğiz. Elbette net bir zaman dilimi ya da garanti verme pozisyonunda değilim. Ama bu bir süreç ve bir araya gelmeleri iyi bir şey. Ankara ve İstanbul'da yaptığımız görüşmelerde Erdoğan ile konuştuğumuz konularda İsveç önemli ilerlemeler sağladı. Silah ambargosunu kaldırdı, Türkiye ile oturdu ve uzlaşılan maddelerde daha fazla nasıl ilerlenebilir konuşuyor. Hafta başında PKK'lı bir sanığın iadesini açıkladı. Bu Türkiye için olduğu kadar İsveç'in terörle ve organize suç örgütleriyle mücadelesi için de olumlu bir durum. Çünkü genelde bu örgütler birbiriyle bağlantılı. İsveç'i tam üye olarak en kısa zamanda görmek için çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

Gazetecilerin, "Vilnius zirvesinden önce katılması olanaklı mı?" sorusuna da Stoltenberg, "Hala olanaklı ama garanti veremem. Bunun için çalışmaya devam ediyorum" yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan ziyareti dönüşü gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bu NATO Zirvesi Vilnius’ta yapılacak. İnşallah fevkalade bir durum olmadığı takdirde ben de katılacağım. Her şeyden önce İsveç üzerine düşen görevi yerine getirmesi lazım'' demişti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'i İstanbul’da ağırladığını hatırlatan Erdoğan, ''Kendisine söylediğimiz şey şu oldu; ‘Eğer bizim İsveç’in beklentilerine illa cevap vermemizi bekliyorsanız, her şeyden önce İsveç bu terör örgütünün yaptıklarını bir defa yok etmesi lazım’. Bunları Stoltenberg’e ifade ederken, tam o esnada maalesef yine İsveç’te teröristler caddelerde gösteri yapıyorlardı. Biz bu tablo içerisinde bu işe olumlu yaklaşamayız'' diye konuşmuştu.


STÜDYO VOA

ABD Ortadoğu’da yeni bir savaşı önlemeye çalışıyor – 19 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG