Erişilebilirlik

Stoltenberg: “Ukrayna kuvvetleri kademeli olarak kazanım elde ediyor”


Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Kiev'de görüştü.
Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Kiev'de görüştü.

Bugün Kiev'e sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, karşı harekata devam eden Ukrayna kuvvetlerinin Rusya'ya karşı “kademeli olarak kazanımlar elde ettiğini” söyledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ile ortak basın toplantısı düzenleyen Stoltenberg, “Ukrayna kuvvetlerinin geri kazandığı her bir metre, Rusya'nın kaybıdır” ifadesini kullandı.

“Ciddi bir tezat var: Ukraynalılar aileleri, gelecekleri, özgürlükleri için savaş veriyor” diyen Stoltenberg, “Moskova ise emperyalist sanrıları için savaşıyor” şeklinde konuştu.

Ukrayna'nın Rusya saldırılarına karşı daha fazla hava savunmasına ihtiyacı olduğunun altını çizen Zelenski ise Moskova'nın sadece bir gece önce Ukrayna'ya karşı düzenlediği saldırılarda 40'tan fazla Şahid İHA'ları kullandığını kaydetti.

Zelenski, “Bu hemen hemen her gece böyle. Ukraynalılar'a, kentlerimize, küresel gıda güvenliği için önemli olan limanlarımıza karşı bu kadar yoğun saldırı olurken Rusya'ya baskıyı ve hava kalkanımızı aynı oranda arttırmamız gerekiyor” dedi.

Stoltenberg, Ukrayna'ya daha fazla destek sağlamaları ve özellikle hava savunma sistemlerinin nakliyatına hız vermeleri için NATO müttefiklerine “devamlı baskı yaptığını” söyledi.

NATO Genel Sekreteri, NATO'nun silah imal eden firmalarla 2 milyar 400 milyon Euro tutarında cephane tedariki için kapsayıcı sözleşmeler yapıldığını, buna 1 milyar Euro'luk siparişlerin dahil olduğunu açıkladı.

Stoltenberg, bu gibi sözleşmelerin NATO üyelerinin eriyen silah stoklarını yenilemelerini, bir yandan da Ukrayna'ya cephane tedarikine devam etmelerini sağlayacağını kaydetti.

Rusya'nın Ukrayna'nın NATO üyesi Romanya ile olan sınırı yakınına saldırı düzenlemesini kınayan Stoltenberg, bu saldırıların Romanya'ya doğrudan ve kasıtlı hedef aldığına ilişkin kanıt olmadığını söyledi ancak yine de saldırıları “sorumsuzca ve istikrar bozucu” olarak niteledi.

Forum

STÜDYO VOA

Gizli Servis hedefte – 15 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:29 0:00
XS
SM
MD
LG