Erişilebilirlik

Sudan’da 24 Saatlik Geçici Ateşkes


Darbe girişimi ve çatışmaların yaşandığı Sudan’da ordu, rakip paramiliter grupla 24 saatlik ateşkes konuşunda anlaşmaya vardıklarını açıkladı. Başkent Hartum'da bir ABD diplomatik konvoyuna saldırı sonrası, Dışişleri Bakanı Antony Blinken taraflara çağrı yapmıştı.

Blinken, hem Sudanlı paramiliter grup Hızlı Destek Kuvvetleri (RSF) lideri General Muhammed Hamdan Dagalo hem de Sudan Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah El Burhan'ı telefonla aramış, çatışmaların her iki tarafında da Amerikalı diplomatlara yönelik tehlikenin, ABD tarafından kabul edilemez olduğunu söylemişti.

Ateşkes yerel saatle 18.00'de başlayacak. Sudan'ın yönetici askeri konseyi üyesi General Şems El Din Kabbaşi televizyon kanalı El Arabiya’da ateşkesin kararlaştırılan 24 saatin ötesine geçmeyeceğini söyledi.

Uzun süreli bir çatışmanın bölgesel istikrara getirdiği riskin altını çizen Kabbaşi, iki komşu ülkenin RSF'ye yardım sağlamaya çalıştığını söyledi ancak bu iki ülkenin ismini açıklamadı.

Çatışmalar başladığından beri nerede olduğu açıklanmayan ve Hemedti olarak bilinen RSF lideri General Muhammed Hamdan Dagalo, RSF'nin sivillerin güvenli geçişini ve yaralıların tahliyesini sağlamak için 24 saatlik ateşkesi onayladığını söyledi.

Twitter'da yaptığı bir paylaşımda Hemedti, görüşmeleri sırasında Blinken ile "acil sorunları ele aldıklarını" ve daha fazla görüşme planlandığını söyledi.

Sudan halkının haklarını geri kazanmak için sürekli bir savaş yürüttüğünü savunan bir bildiri yayınlayan RSF bunu bir devrim olarak niteliyor.

Gelişmiş 7 ülkenin dışişleri bakanlarını biraraya getiren G7 Dışişleri Bakanları Zirvesi için Japonya’da bulunan Blinken, burada yaptığı konuşmada Sudan konusuna değindi ve “Bölgedeki genel güvenlik ortamına dair derin endişelerimiz var” ifadesini kullandı.

Blinken, saldırıyı pervasızlık ve sorumsuzluk olarak değerlendirdi.

Sudan’da son birkaç günde alevlenen çatışmalarda şu ana kadar en az 185 kişi hayatını kaybederken 1800’den fazla kişi de yaralandı.

Her iki taraf da birbirini darbe girişimiyle suçlarken gelinen noktada yine hem ordu hem RSF grubu üstünlük sağladığını iddia ediyor.

Reuters haber ajansı, bu sabah erken saatlerde Sudan'ın başkentinde savaş uçaklarının ve patlama seslerine eşlik eden silah seslerinin yankılandığını söyledi.

Başkent Hartum'un komşu şehirleri Omdurman ve Bahri'de yaşayanlar da binaları sarsan hava saldırıları ve uçaksavar ateşlerine tanıklık etti.

Çatışmalar, Cumartesi gününden bu yana ülkenin çeşitli bölgelerinde şiddetlendi.

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu, başkent çevresinde insani yardım sağlamanın neredeyse imkansız olduğunu açıkladı ve ülkenin sağlık sisteminin çökme riskiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyardı.

STÜDYO VOA

ABD Maliye Bakanı Yellen'dan İran'a yeni yaptırım sinyali – 16 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG