Erişilebilirlik

Sudan'da Türk Tahliye Uçağına Ateş Açıldı


Arşiv foto
Arşiv foto

Haftalardır şiddetli çatışmaların devam ettiği Sudan’dan tahliyeler sürüyor. Sudan ordusu, Türk vatandaşlarını tahliye eden uçağa paramiliter RSF güçlerinin ateş açtığını açıkladı. Milli Savunma Bakanlığı da olayı doğruladı.

Reuters haber ajansının son dakika bilgisi olarak duyurduğu habere göre, Sudan’dan Türk vatandaşlarını tahliye etmek üzere Wadi Seyidna’da bulunan uçağa, RSF paramiliter güçleri tarafından ateş açıldı. Sudan ordusu olayda bir uçuş görevlisinin yaralandığını açıkladı ancak Milli Savunma Bakanlığı, yaralanan kimsenin olmadığını duyurdu.

Haberde, uçağa Hartum yakınlarındaki havalimanına inişi sırasında ateş açıldığı belirtildi. Sudan ordusundan yapılan açıklamada, olayın ardından uçağın güvenli biçimde inişini gerçekleştirdiği, uçağın yakıt destek sisteminde meydana gelen arızanın da giderildiği ifade edildi.

Milli Savunma Bakanlığı da resmi Twitter hesabı üzerinden konuya ilişkin bir açıklama yayımladı. Açıklamada "Çatışmaların devam ettiği Sudan’da mahsur kalan vatandaşlarımızı tahliye görevi için Wadi Sayidna’ya giden C-130 tahliye uçağımıza hafif silahla ateş açılmıştır. Uçağımız emniyetle inişini gerçekleştirmiştir. Personelimizde yaralanan olmamakla birlikte uçağımızda da gerekli kontroller yapılmaktadır" denildi.

Milli Savunma Bakanlığı son olarak bir grup daha Türk vatandaşının Sudan’dan tahliye edildiğini açıkladı.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Çatışmaların devam ettiği Sudan’da mahsur kalan vatandaşlarımızı tahliye görevimiz sürüyor. Vatandaşlarımızın ilk grubu TSK’ya ait uçaklarla emniyetli şekilde ülkemize getirildi. Tahliye operasyonumuz tüm vatandaşlarımız yurda ulaştırılıncaya kadar aralıksız devam edecek” denildi.

Son olarak yapılan tahliye uçuşunda 170 Türk vatandaşı daha Sudan’dan tahliye edildi. Tahliye edilen Türk vatandaşları TSK’ya ait uçakla İstanbul Havalimanı’na getirildi.

Ülkede ateşkes kararına rağmen çatışmalar da sürüyor.

STÜDYO VOA

ABD’den “İsrail’in kendini savunmasına” tam destek açıklaması - 12 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG