Erişilebilirlik

Ertelenen Süper Kupa final maçıyla ilgili sosyal medya hesaplarına soruşturma


Adalet Bakanı Süper Kupa final maçının ertelenmesiyle ilgili X üzerinden açıklamalarda bulundu
Adalet Bakanı Süper Kupa final maçının ertelenmesiyle ilgili X üzerinden açıklamalarda bulundu

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç “Süper Kupa final maçının ertelenmesi sonrasında bazı sosyal medya hesaplarından provokasyon içerikli ve suç teşkil eden paylaşımlarda bulunanlar hakkında Cumhuriyet Başsavcılıklarımız tarafından adli soruşturma başlatılmıştır” dedi.

Tunç, “Tespit edilen şüpheliler hakkında gerekli adli işlemler devam etmektedir” açıklamasında bulundu.

Adalet Bakanı bu açıklamalarını X üzerinden paylaştı.

Adalet Bakanı ardından İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’da “Gereği yapıldı” başlıklı bir paylaşımda bulundu. Yerlikaya, X’ten paylaştığı mesajında, “Galatasaray-Fenerbahçe Süper Kupa final maçının ertelenmesi sonrası sosyal medya platformları üzerinden, dini ve manevi değerlerimizi aşağılamaya çalışan, hakaret ve provakasyon içerikli paylaşımda bulunan Ö.B.Ç. isimli şahıs gözaltına alınmıştır. Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığımızca yapılan incelemeler devam etmektedir. Milli, manevi ve dini değerlerimizi aşağılamaya çalışan, nefret söylemleriyle halkımızı kin ve düşmanlığa tahrik eden şüpheli adalete teslim edilmiştir!” dedi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın Riyad’da yaşanan kriz ardından paylaştığı Mustafa Kemal Atatürk fotoğrafa ise AKP eski Ankara Milletvekili Aydın Ünal’dan tepki geldi. Ünal Ali Yerlikaya’yı alıntılayarak: “CHP iktidara mı geldi, nedir, gece darbe mi oldu yoksa?” sorusunu yöneltti.

Bu arada CHP Grup Başkanvekili Mahir Başarır CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda kameraların karşısına geçti. Maça çıkmayan iki kulübe teşekkür etti. “Biz dünyada bir maç yapacaksak en son ülke Suudi Arabistan olmalı” dedi. Nedeni ise Türkiye sınırları içinde işlenen Cemal Kaşıkçı cinayeti olarak gösterdi.

Riyad’la yapılan anlaşmanın detaylarını soran Başarır, futbolda liyakatsizliğin yaygın olduğunu savunarak, “Futbolu futbolun kendi evlatlarına bırakın” dedi.

AK Parti’den Bülent Turan ise organizasyonun hiç de hayal edildiği gibi sonuçlanmadığını belirterek, “Görülüyor ki ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Atatürk hassasiyeti maalesef iyi anlatılamamış. Bu konuda ihmali olanlar kısa sürede muhasebelerini tamamlayıp gereğini yaparlar. Süper Kupa maçımızı da bu konuyu fırsat bilip, birlik ve beraberliğimizi rencide etmek isteyenlere, bu konudan nemalanma telaşına girenlere imkan vermeden çoşkuyla Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışır bir şekilde Türkiye Yüzyılı’nın ilk günlerinde yaparız” dedi.

CHP Ankara, Süper Kupa karşılaşması öncesinde yaşananları protesto etmek için Anıtkabir'e yürüdü.

İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi açıklama yaptı.

“Riyadda oynanması beklenen ancak ileri bir tarihe ertelenen Galatasaray-Fenerbahçe karşılaşması ile ilgili gerek yurt içinde gerekse de yurt dışında yoğun bilgi kirliliği ile karşı karşıya kalınmıştır” denilen açıklamada, “sistematik dezenformasyon faaliyetleri” yürütüldüğü savunuldu.

Açıklamada, "Kulüpler, maçın hemen öncesinde takımların sahaya ısınmak için Mustafa Kemal Atatürk tişörtleriyle çıkma ve üzerlerinde Mustafa Kemal Atatürk'ün sözlerinin yazılı olduğu pankartlarla çıkma taleplerinin TFF ile Suudi yetkililer arasında daha önceden yapılan protokole eklenmesini talep etmişlerdir. Suudi Arabistanlı yetkililer, daha önce TFF ile yaptıkları anlaşmayla uluslararası yönetmelikler ve düzenlemeleri gerekçe göstererek maçın hemen öncesinde bu talepleri mevcut protokole eklemeyi kabul etmemiştir” denildi.

Forum

STÜDYO VOA

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Barzani Washington’da – 26 Şubat
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG