Erişilebilirlik

Sur İçin Türkiye Genelinde İmza Kampanyası


Diyarbakır’da Sur’da bazı mahallerinin yıkımını durdurmak amacıyla Türkiye genelinde bir imza kampanyası başlatıldı. Diyarbakır’dan başlatılan kampanyada toplanan imzalar, TBMM’ye gönderilecek.

Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında boşaltılarak yıkımına karar verilen Sur’daki Ali Paşa ve Lalebey Mahallerindeki yıkım sürürken, bir yandan da yıkımın durdurulması için girişimler sürüyor. Diyarbakır’da bulunan sivil toplum kuruluşları, sendika ve siyasi parti temsilcilerinden oluşan ‘Sur’un Yıkımına Hayır Platformu’ yıkımı durdurmak için imza kampanyası başlattı. Kampanyanın tanıtımı için düzenlenen basın toplantısında konuşan Platform sözcüsü Büşra Cizrelioğlu tüm çabalara rağmen yıkımın durdurulmadığını söyledi. Daha önce boşaltılan evlerin yıkılarak, mahalleyi terk etmeyenler üzerinde baskı oluşturulduğunu belirten Cizrelioğlu, ”Tüm çalışmalarımıza ve çağrılarımıza rağmen hala Suriçi’nde yaşayan halk evini terk etmekle tehdit edilmekte ve göçe zorlanmaktadır. Aynı zamanda 5 yıl önce boşaltılmış evler hızlı bir biçimde yıkılarak, evlerini terk etmeyen mahalleli üzerinde bir baskı ve korku yaratılmaya çalışılmaktadır. Ona rağmen mahallede yaşayan yurttaşlar evlerini terk etmemektedir. Bundan sonra da ne pahasına olursa olsun yaşam alanlarından, kültürlerinden ve sokaklarından vazgeçmeyeceklerini sürekli dillendirip bu konuda kararlı olduklarını söylemektedirler” dedi.

Cizrelioğlu, imza kampanyası ile Sur’un sesini dünyaya duyurmayı hedeflediklerini ifade ederek şöyle konuştu, ”Ortak amaç, mücadele bilinci ve sorumluluğuyla her an evinden ve mahallesinden zorla, tehdit edilerek çıkarılmaya çalışılan Alipaşa ve Lalebey halkının meşru taleplerini bütün dünya gündemine taşımayı hedefliyoruz. Bu bağlamda mücadelemizin bir aşaması olarak ’Diyarbakır Suriçi Ortak Dünyamızdır, Yıkım Durdurulsun’ şiarıyla bir ay sürecek olan imza kampanyasını bugün başlatıyoruz. Hukukun ve temel insan haklarının her gün ayaklar altına alındığı, adalet talebinin toplumun tüm kesimleri tarafından yüksek sesle dillendirilmeye başlandığı şu günlerde, hep birlikte ‘Sur İçin Adalet’ istersek, hakların ortak mücadele bilinci ve inancıyla yıkımı durdurabileceğimize ve kazanacağımıza inanıyoruz. Bu mücadele ve dayanışma bilinciyle tüm duyarlı kesimleri imza kampanyamıza destek sunmaya ve sahiplenmeye çağırıyoruz.”

Platform üyeleri UNESCO’nun yıkıma sessiz kalmasına da tepki gösterdi. Bir ay sürecek kampanyada toplanacak imzalar TBMM’ne gönderilecek. İmza kampanyası aynı anda hem sosyal medya üzerinden hem de ıslak imzalı yöntemle sürdürülecek. Diyarbakır’da başlatılan imza kampanyası 81 ilde yürütülecek.

Kampanyanın ilk imzasını da basın toplantısını izleyen gazeteciler attı.

Sur’da ise yıkımlar sürerken, hala çok sayıda aile evlerinden çıkmamakta direniyor. Aileler mahkeme sürecinin tamamlanmasını bekliyor.

STÜDYO VOA

Eylem Tok ve oğlu Boston’da gözaltına alındı – 14 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG