Erişilebilirlik

Suriye Başmüftüsünden Batı Ülkelerine Tehdit


Suriye Başmüftüsü Hassoun (sağda) Devlet Başkanı Beşar Esad'la

Suriye başmüftüsü, Batı devletlerini ülkesine müdahaleye karşı uyardı ve saldırıya uğramaları durumunda Amerikan ve Avrupa kentlerine intihar bombacıları göndererek misilleme yapacakları tehdidinde bulundu.

Ahmed Bedreddin Hassoun, Amerika ve Avrupa’ya yönelik tehdidinde, “Suriye ya da Lübnan’ı bombalarsanız, halen ülkenizde bulunan intihar bombacılarını hazırlayacağız,” diye konuştu.

Esad rejimine bağlı devlet müftüsü, bu açıklamasını ölen oğlu için Lübnan’dan başsağlığı için gelen ve kadınlardan oluşan bir heyete yaptı. Hassoun’un oğlu bu ay başında kimliği belirsiz saldırganlar tarafından öldürülmüştü.

Önceki gün de Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, yeni kurulan muhalefet örgütü Suriye Ulusal Konseyi’ni tanıyan ülkelere karşı “sert önlemler alacakları” tehdidinde bulundu. Velid Muallim, Suriye Ulusal Konseyi’ni “yasadışı” diye niteledi.

Öte yandan Avrupa Birliği, yeni kurulan Suriye Ulusal Konseyi’ni kutladı, “ileri bir adım” diye niteledi. Fransa Dışişleri Bakanı Konsey’in başkanıyla biraraya geldi, ancak grubun henüz kurulma aşamasında olduğuna işaret ederek, tanımayı reddetti.

Bu arada önceki gün Humus’ta güvenlik kuvvetlerinin sivil halka müdahalesinde 31 kişinin öldüğü bildirildi. Ölenlerin en az 14’ünün sivil olduğu bildiriliyor.

XS
SM
MD
LG