Erişilebilirlik

Suriye’de IŞİD Göçü


Birleşmiş Milletler, Suriye’nin Irak sınırında hala varlığını sürdüren IŞİD yüzünden, son aylarda onbinlerce kişinin evlerini terk edip, ülkenin daha güvenli bölgelerine göç ettiğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği Sözcüsü (UNHCR) Andrej Mahecic, son altı ayda IŞİD’in hakim olduğu bölgede çıkan çatışmalar, hava saldırıları yüzünden en az 25 bin kişinin bölgeyi terk edip ülkenin kuzey bölgelerine göç ettiği söyledi.

Sözcü Mahecic, bölgeden göçün geçtiğimiz Aralık ayında ciddi bir oranda yükseldiğini kaydetti.

“Kampa ulaşan altı bebek yaşamını yitirdi”

Sözcü Mahecic, bölgedeki Suriyelilerin çok zor koşullar altında, hayatlarını riske atarak bölgeden, Irak sınırına yakın kuzeydoğu Suriye'deki El Hol mülteci kampına ulaştığını belirtti.

IŞİD kontrolündeki bölgeden kaçan Suriyelilerin çoğunun, yaşlılar, kadın ve çocuklar olduğu kaydedildi. Sözcü Mahecic, kampa çok zor şarlar altında ulaşan sivillerin arasındaki altı bebeğin El Hol kampına ulaştıktan sonra yapılan tüm müdahalelere rağmen yaşamlarını yitirdiğini açıkladı.

“IŞİD’in elinde olan siviller için endişe ediyoruz”

Sözcü Mahecic, kampa ulaşanlara gerekli acil sağlık hizmetlerin verildiğini belirterek, “Kampa ulaşanlar çatışma bölgesinden hayatlarını riske atarak kaçıyor. Kampa ulaşmayı başaran siviller arasında çok sayıda yaralı var. Uzuvlarını kaybeden siviller var. Yağmur ve soğuktan etkilenenler var. Kaçarken bile hedef haline gelmişler. Bölgeden kaçış hala sürüyor. Her gün kampa yeni insanlar geliyor. Kampa gelemeyenler ise çatışma alanı dışında kalan başka güvenli buldukları bölgelere yerleşiyor. Bu siviller bir çok farklı kontrol noktasından geçerek tehlike dolu bir yolcuk yaşıyor. Yolda gıda sıkıntısı yaşıyorlar. Buldukları yiyecekler için piyasa fiyatının çok üstünde bedeller ödüyorlar. Şu anda IŞİD’in kontrol ettiği bölgede teröristlerin elinde olan çok sayıda sivil var. Bu siviller için endişe ediyoruz” diye konuştu.

XS
SM
MD
LG