Erişilebilirlik

Suriye’nin Kuzeyinde Olası Türk Operasyonuna Karşı Hazırlık


Arşiv

Üst düzey bir Suriyeli Kürt yetkili, kendilerine bağlı savaşçıların Türk birliklerinin Suriye’nin kuzeydoğusuna girmesi durumunda karşı koymaya hazırlandığını belirtti. PYD eş başkanı Şahoz Hasan Associated Press’e yaptığı açıklamada, Ankara’dan gelen son açıklamaların Türkiye’nin bölgeyi “işgal etme” planı olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Hasan bu açıklamayı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara’da temaslarda bulunan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ı eleştirmesinin ardından Suriye’den telefon bağlantısı yoluyla yaptı.

Bolton, Türkiye’ye gelmeden önce bölgedeki Kürt güçlerin güvenliğinin temin edilmesi gerektiği yönünde açıklama yapmış, Amerikan güçlerinin Suriye’den çekilmesini şarta bağlamıştı.

Hasan, “Türk tehditlerine direnişle karşı koymak için hazırlanıyoruz” dedi.

Hasan, Bolton’ın Türkiye ziyaretinin sonuçlarının gelecek günlerde daha netleşmesini umduğunu da kaydetti. PYD eş başkanı, Suriyeli Kürtler’in Ruslar ve Suriye hükümetiyle bağlantıda olduğunu ve bir anlaşmaya varılabileceğini belirtti.

Hasan, “Şimdiye kadar bir Türk müdahalesi olmadı fakat olursa inanıyorum ki onunla yüzleşmek için hazır olacağız, hem siyasi hem diplomatik bütün çevrelerle de çalışarak” dedi.

Türkiye YPG’yi PKK’nın uzantısı olduğu gerekçesiyle terör örgütü olarak niteliyor. PYD de YPG’nin siyasi kanadı konumunda.

Menbiç çevresinde Rus devriyesi

Bu arada Rus askeri polislerinin Menbiç çevresinde devriyeye başladığı kaydedildi.

Associated Press’in haberine göre Rus askeri polis temsilcilerinden biri gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya’nın görevinin Menbiç bölgesi çevresinde güvenliği sağlamak ve militan grupların hareketlerini gözlemlemek olduğunu kaydetti.

Menbiç yakınındaki alan daha önce Amerika’nın desteklediği Kürt güçlerin elindeydi. Kürt güçler olası Türk operasyonuna karşı Suriye ve Rusya’dan yardım istemişti.

Menbiç Çevresinde Rus Devriyesi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:10 0:00

IŞİD'le çatışmalar devam ediyor

IŞİD’in Suriye’deki son kalesi ülkenin doğusunda çatışmalar devam ediyor.

Aktivistlerin belirttiğine göre Amerika liderliğindeki savaş uçakları Deyrizor’da Şaafa kasabasını bombaladı. Haftanın ilk gününde bölgedeki çatışmalarda Amerika’nın desteklediği güçlerden 20’den fazlası hayatını kaybetmişti.

Başkan Donald Trump’ın örgütün yenildiğini belirtmesine rağmen çatışmalar IŞİD’in bölgede hala bir tehdit oluşturabileceğini gösteriyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Mehmet Öz Ankette 6 Puan Geride - 4 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:16 0:00
XS
SM
MD
LG