Erişilebilirlik

Suriye Ordusu Dara'da Saldırıya Geçti


Suriye Ordusu Dara'da Saldırıya Geçti

Suriye'de görgü tanıkları ordu birliklerinin Dara sokaklarında ateş açtığını ve yüzlerce kişiyi tutukladığını bildiriyor.

Hükümet karşıtı gösterilerin ilk başladığı kent olan Dara'ya son altı gündür su, elektrik ve yakıt verilmiyor.

Gelen haberlere göre, askerlerin Cumartesi günü açtıkları ateş sonucu altı kişi hayatını kaybetti. Eylemciler, tanklardan atılan bombalardan birinin isabet ettiği evde bir kadın ve iki kızının öldüğünü bildiriyor.

Görgü tanıkları, Pazar günü kentde saldırıya geçen ordu birliklerinin amacının protestocuların toplandığı bir camiyi ele geçirmek olduğunu belirtiyor.

Cuma günü de başta Dara olmak üzere ülke çapında gösterilerin düzenlendiği kentlere güvenlik güçlerince saldırı düzenlenmiş, en az 65 kişi hayatını kaybetmişti.

Bu arada, Dara'da Beşar el-Esad'ın partisine üye 138 kişi daha göstericilere karşı şiddet kullanılmasını kınamak amacıyla istifa etti. Daha önce de birkaç yüz Baas partisi üyesi istifalarını vermişti.

İnsan Hakları Örgütleri, hükümet karşıtı gösterilerin başladığı günden bu yana Suriye'de 560 sivilin güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğünü bildiriyor.

Suriye Başbakanı Adil Safar gösterileri yatıştırmak amacıyla daha fazla reform yapılması planları yaptıklarını söyledi. Beşar el-Esad da bir dizi reform paketi hazırladıkları yönünde açıklama yapmıştı. Ancak Esad, bu ayın başında protestocuların kaldırılmasını istediği olağanüstü hale son vermesine rağmen gösterileri yatıştırmayı başaramadı.

XS
SM
MD
LG