Erişilebilirlik

'Suriye Savaşının Kazananı Yok'


Stephen O’Brien Güvenlik Konseyi'ne brifing verirken
Stephen O’Brien Güvenlik Konseyi'ne brifing verirken

Birleşmiş Milletler Acil Yardım Koordinatörü, pazartesi başlaması planlanan ateşkes şansının harcanmaması gerektiği uyarısında bulundu. Stephen O’Brien, BM Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada “Artık yeter. Bu vahşetin durması gerek” dedi.

Güvenlik Konseyi’ne aylık raporunu sunan O’Brien, Suriye savaşında kazananın olmadığını, herkesin kaybettiğini belirtti ve beş yıllık savaşın sonlandırılması çağrısında bulundu.

Münih’te bu ay başlayan uluslararası görüşmelerden bu yana, ülkede erişimi zor bölgelere yardım arttı. Ancak bu yardımların sürdürülebilir hale gelmesi gerekiyor.

BM Güvenlik Konseyi
BM Güvenlik Konseyi

Engeller

O’Brien konuşmasında, insani yardım operasyonlarının gereksiz kısıtlamalara takılmaması gerektiğini, kasti geciktirmelerin insan hayatına mal olduğunu söyledi.

30 bin Suriyeli’ye yönelik yardımın ülkenin sağlık bakanlığı tarafından engellendiğini söyleyen O’Brien, uzun süren bürokratik işlemlerden ve birkaç kademeli onay sürecinden şikayet etti. Yetkili, yardımların ulaştırılması için defalarca aynı müzakerelerin yapıldığını da ekledi.

O’Brien, erişilmesi zor bölgelere gönderilmek istenen 40 konvoyla ilgili talebin de bekletildiğini söyledi.

BM yetkilisi, onaylanan yardımların ulaştırılmasının çok uzun sürdüğünü de ekledi. Barış zamanında Şam’a 15-20 dakika uzaklıkta olan Mudamiye’den örnek veren O’Brien, bu ay kente giden bir konvoyun kontrol noktalarından geçerek hedefine varmasının 48 saat sürdüğüne değindi.

O’Brien, BM’in çarşamba günü Deyrezzur’a havadan 21 ton yardım yapıldığını belirtti. IŞİD geçen sene kasabanın önemli bölümünü ele geçirmişti.

Lojistik olarak zor olması nedeniyle havadan yardım son çare olarak görülüyor. O’Brien, Suriye Kızılayı’ndan gelen habere göre paraşütle atılan yardımların hedefe ulaştığını söyledi.

Bu ay içinde yardım çalışanları Suriye’nin ulaşılması güç, uzun süredir yardım bekleyen bölgelerindeki 110 bin kişiye daha yardım ulaştırmayı başardı. Rejimin kuşatması altındaki Medaya kasabasındaki 40 bin kişiye ulaşıldı. Zebedani’de de bin kişiye yardım ulaştı. Muhaliflerin kontrolündeki Fua ve Kefreye’de de 20 bin kişiye ulaşıldı. Guta’nın doğusundaki Kefr Betne’de 10 bin, Mudamiye’de de 40 bin kişiye yardım edildi.

Siyasi Süreç

Uluslararası Suriye Destek Grubu’nun kurduğu bir görev gücü, bu hafta ateşkesin uygulanışına gözetmenlik yapacak.

BM Güvenlik Konseyi, siyasi süreçle ilgili cuma günü bir durum toplantısı yapacak. BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Güvenlik Konseyi üyelerine Cenevre’den video konferansla bilgi verecek.

İngiltere’nin BM Daimi Temsilcisi Metthew Rycroft, “Amerika ve Rusya’nın üzerinde anlaştığı anlaşmayı memnuniyetle karşılıyor ve cuma başlaması planlanan ateşkesi destekliyoruz” diye konuştu.

De Mistura, taraflar arasındaki ilk tur görüşmelere bu ayın başlarında ara vermişti.

Rus haber ajansı Tass, çarşamba günü yaptığı haberde Rusya’nın, ateşkesin, BM Güvenlik Konseyi kararına bağlanmasını istediğini açıkladı. Bu konuda gazetecilerden gelen soruya karşılık Rusya’nın BM Daimi Temsilci Müsteşarı Pyotr İlyiçev de bu talebi doğruladı.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG