Erişilebilirlik

Suriye’ye Silah Ambargosu Çağrısı


BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Güvenlik Konseyi’ne Suriye’ye silah ambargosu koyması için çağrıda bulundu. Ancak daha önce benzer tasarılar Güvenlik Konseyi’nin daimi üyelerinden Rusya tarafından veto edilmişti

New York’ta Asyalılar Derneği’nde konuşan Ban, Suriye’de insanlık suçu işleyen taraflara askeri destek veren yabancı güçleri “sorumsuz” diye niteledi.
Rusya şu ana kadar, Şam rejimini koruyarak savaşı sona erdirmeyi amaçlayan Suriye aleyhindeki dört karar tasarısını veto etti.

Ban konuşmasında, İran ile Suudi Arabistan arasındaki temasları memnunlukla karşıladığını söyledi, iki ülkenin güven ortamı oluşturarak, Suriye, Irak, Lübnan ve diğer ülkelerdeki yıkıcı rekabete son vermelerini umduğunu kaydetti.

Ban, “Suriye bugün çökmüş bir devlet durumunda. Korumasız kalan sınırdan rahatlıkla geçen militan ve silah sevkiyatı sayesinde bu ülkedeki savaş artık gözle görülür bir şekilde ve en yıkıcı haliyle Irak’a sıçradı,” diyerek bu konudaki hayal kırıklığını dile getirdi.

Uluslararası güçler ve bölgedeki ülkeler Suriye’de farklı taraflara destek veriyor. Rusya ve İran Şam rejimini desteklerken, Batı ve Körfez’deki Arap ülkeleri isyancılara yardım ediyor. BM Güvenlik Konseyi de üyelerin farklı tutumları yüzünden karar alamaz durumda.

“Suriye’ye silah sevkiyatı sorumsuzca bir yaklaşımdır” diyen Ban, Güvenlik Konseyi’ne ambargo kararı alması için çağrıda bulundu. Genel Sekreter, üyeler arasındaki görüş ayrılıklarının bu yönde bir kararın çıkmasını engellemesi durumunda ise ülkelerin tek taraflı olarak ambargo uygulaması gerektiğini söyledi. Ban Ki-moon, Suriye’nin komşularının, hava ve kara sınırlarından silah geçişini önlemelerini de istedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Ian Kasırgası Tüm Şiddetiyle Florida’yı Vurdu - 28 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:14 0:00
XS
SM
MD
LG