Erişilebilirlik

Suriye Devleti 15 Vatandaşını Daha Öldürdü


Suriyeli rejim karşıtlarının İstanbul toplantısı

Suriye'de Cuma namazından sonra yapılan rejim karşıtı gösterilerde en az 15 kişi daha hayatını kaybetti. Ölümlerden 10'u Cebelülzeviye'de, beşi ise Hama'da meydana geldi.

Görgü tanıklarına göre güvenlik güçlerinin açtığı ateşinde 11 kişi de yaralandı.

Merkezi Londra’da bulunan bir Suriye insan hakları örgütü, başka kentlerde de şiddet olayları meydana geldiğini ancak henüz ayrıntılı haber alamadığını bildirdi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri General Ban Ki-moon, dün, Devlet Başkanı Beşar Esat’ı baskı ve şiddet politikasını artırmakla suçladı ve Şam hükümetine karşı ortak tavır izlenmesini istedi. Genel Sekreter Esat’ın yerine getirmediği reform vaatlerine dikkati çekerek “Artık yeter!” dedi.

Suriyeli rejim aleyhtarlarının İstanbul toplantısında ise, muhalefeti temsil edecek ulusal bir konsey kurulmasına karar verildi. 130 üyeli konseyin yarısı Suriye içinde yarısı sürgünde yaşıyor.

Amerika yeni konseye destek vermekle birlikte muhalefet grupları arasında uyum sağlanması gerektiğinin de altını çizdi. Washington Amerikan vatandaşlarından Suriye’yi derhal terk etmelerini de istedi. Obama yönetimi Şam hükümetine ek yaptırım uygulamaya başlamadan önce Amerikan vatandaşlarına benzeri uyarıda bulunmuştu.

Birleşmiş Milletler, Suriye’de, 6 aydır devam eden rejim karşıtı toplu gösterilerde güvenlik güçlerinin en az 2,600 kişiyi öldürdüğünü tahmin ediyor.

Şam hükümeti ise, yarısı asker ve polis olmak üzere 1,400 kişinin öldüğünü ileri sürüyor ve can kaybından hayali silahlı çeteleri ve dış mihraklı teröristleri sorumlu tutuyor.

Hama'da bugün:

XS
SM
MD
LG