Erişilebilirlik

Suriye’de Bir Kent Daha IŞİD’den Geri Alındı


Peşmerge Güvenlik Güçleri
Peşmerge Güvenlik Güçleri

Suriyeli insan hakları savunucuları, ülkenin kuzeydoğusundaki Kassiab kentinin IŞİD’le Peşmerge arasında süren yoğun çatışmalar sonucu geri alındığını, en az 30 IŞİD militanının öldüğünü bildiriyor

Suriye’deki kaynaklar, IŞİD’in elindeki Kassiab’ın Peşmerge güçlerince geri alındığını bildirdi. Merkezi İngiltere’de bulunan İnsan Hakları Gözlemevi’nden yapılan açıklamada, IŞİD militanlarının bu hafta başında, Kassiab’ın da yer aldığı, Türkiye sınırı yakınlarındaki Haseki’yi ele geçirdiğini duyurmuştu.

Suriye’nin doğusu ve Irak’ın batısındaki pek çok sınır kentinde Peşmerge ve IŞİD militanları arasında yoğun çatışmalar yaşanıyor. Kürt güçleri, bu bölgeleri ele geçiren örgütten, kontrolü geri almak için savaşıyor.

Örgüt, Çarşamba günü Ürdün ordusuna ait F-16 uçağının IŞİD’in kalesi olarak bilinen Rakka kenti yakınlarında düşürüldüğünü iddia etmiş, ancak bu iddia daha sonra Amerikan ordusu tarafından yalanlanmıştı.

Amerika Merkez Komutanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "kanıtlar, uçağın, IŞİD'in iddia ettiği gibi militanlarca düşürülmediğini açıkça ortaya koyuyor" ifadesine yer verildi.

IŞİD terör örgütüyle mücadele kapsamında Amerika öncülüğünde başlatılan hava saldırılarına katılan ülkelerden biri de Ürdün’dü. Düşen uçağın Ürdünlü pilotu IŞİD militanları tarafından esir alındı.

  • 16x9 Image

    Mehtap Çolak Yılmaz

    Mehtap Çolak Yılmaz, 1997 yılında Star Haber’de başladığı televizyon haberciliğine, 2000 yılında ATV Haber’le devam etti. Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde haber takip etti, söyleşiler ve canlı yayınlar yaptı. 2003 yılında iki ay boyunca Irak’ın işgalini Bağdat ve Kuzey Irak’tan takip etti. 2005 yılında  ATV Haber Washington Temsilcisi olarak mesleğine Amerika’da devam eden Yılmaz, 2012 yılından bu yana da Amerika’nın Sesi’nde çalışıyor.

STÜDYO VOA

Kamala Harris partisinden yeterli destek alabilecek mi? – 22 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:51 0:00
XS
SM
MD
LG