Erişilebilirlik

Suriye'de Hedef Sivillere mi Kayıyor?


Suriye'de Hedef Sivillere mi Kayıyor?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:57 0:00

Geçen ay Amerika’nın havadan mühimmat yardımı yaptığı muhalif güçler, bu mühimmatı IŞİD’den 255 kilometrekarelik alanı geri almak için kullandı. Amerika önderliğindeki koalisyonun sözcüsü Albay Steve Warren, sözkonusu bölgenin El Havl kasabasının kuzeydoğusu olduğunu ifade etti.

Albay Warren, Suriye Demokratik Güçleri’nin, birkaç cepheden baskı yaparak IŞİD’den toprak kazandığını belirtti. Grubun bir parçası olan ve mühimmatı teslim alan Suriye Arap Koalisyonu, İncirlik Üssü’nden kalkan AC-130 ve A-10 kara taarruz uçakları tarafından destek gördü. Amerika başarısız eğit-donat programından sonra, Suriye’de güvenilir muhaliflere destek stratejisine dönüş yapmıştı. Bu değişiklik şimdilik başarılı görünüyor.

Amerika 12 Ekim’de 50 ton mühimmat ve el bombasını havadan destek olarak yollamıştı. Warren, bu haftaki başarıdan sonra Suriye Arap Koalisyonu’na bu tür yardımların süreceğini belirtti. Nüfusunu çoğunlukla Araplar’ın oluşturduğu El Havl, birkaç yüz IŞİD militanının elindeydi. Warren, İncirlik’in kendileri için önemine de değindi: “Uçaklar İncirlik’ten geldiği için daha fazla sorti yapabiliyor. İkmal yapıp geri dönebiliyorlar ve görev yerinde havada daha fazla kalabiliyorlar. Biz bunların fark yarattığını gördük.”

Diğer bir taraftan da Rusya’nın savaşa dahil olması ve Amerika desteğindeki güçlerin yeni taarruzları tekrar sivilleri hedef haline getirdi. İnsan hakları eylemcileri, sivillerin hem hedef haline geldikleri hem de savaşa alet edildikleri uyarısında bulunuyor.

Bazı insan hakları eylemcileri Rusya’nın, Suriye ordusuna benzer bir biçimde okul ve hastaneleri hedef aldığını iddia ederken, aynı zamanda insanların canlı kalkan olarak kullanıldığı haberleri geliyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Ceyşül İslam, yani İslam Ordusu’na bağlı muhaliflerin sivilleri demir kafeslere koyarak, Şam’ın dışındaki Duma’ya yönelik hava saldırılarını engellemeye çalıştığını belirtti. Sınır Tanımayan Doktorlar, Duma’nın Rus ve hükümet güçleri tarafından bombalanması üzerine 70 kişinin öldüğünü 500 kişinin de yaralandığını bildirmişti.

Bundan birkaç güç sonra Ceyşül İslam, 500 Alevi’yi toplayarak kamyonların üzerinde kafeslere yerleştirdi. Örgüt, bunun hükümetin bombardımanlarını engelleyeceğini düşünüyor.

Amerika’nın Sesi’ne ismini vermek istemeyen muhalif bir komutan, Esad’la savaşan muhaliflerin sivilleri sömürmekten çekinmediğini söyledi. Duma’da ve de başka yerlerde siviller canlı kalkan olarak ya da başka şekillerde kullanılıyor. Buna muhalifleri destekleyen siviller de dahil.

Halep kırsalında savaşan Özgür Suriye Ordusu, aylardır IŞİD’le mücadele ediyor. Komutan, Halep’in kuzeyindeki Marea ve Tel Rifat köylerinde evlere giren militanların siviller etrafta olmasına rağmen bu evlerde konuşlandığını belirtiyor. “Biz de aynı şeyi yapıyoruz,” diyen komutan “Bu topyekün savaş” diye de ekliyor.

Suriye İnsan Hakları Ağı, en büyük sivil kaybının hava saldırılarından kaynaklandığını belirtiyor. Ruslar’ın rejimle savaşan herkesi terörist olarak nitelendirdiğine dikkat çeken grup, 30 Eylül’de başlayan Rus hava saldırılarında 83’ü çocuk, 42’si kadın 254 sivilinin öldüğünü bildiriyor.

Moskova, savaş uçaklarının sivil binaları hedef aldığını reddediyor. Savunma Bakanlığı, Batı medyasında çıkan haberlerde vurulduğu söylenen hastanelerin var olmadığını açıkladı.

İnsan Hakları grupları, yerel halk ve sağlık çalışanları Rusya’yı 10 sahra hastanesini bombalamakla suçlamıştı.

Tümgeneral İgor Konaşenkov, bu iddiaları incelediklerini ve yalnızca Sarmin’de bir hastane bulunduğunu açıkladı.

Suriyeli Amerikalı Sağlık Derneği, Suriye’de 95 hastane işletiyor. Bunlardan biri de Sarmin’deki hastane. Hastanenin 20 Ekim’de vurulduğu iddia edilmişti. Rusya Savunma Bakanlığı hastanenin kesinlikle vurulmadığını bildirdi ve bu iddialarını desteklemek için saldırıdan 11 gün sonra havadan çekilen fotoğrafları yayınladı.

Buna karşın Bellingcat isimli bir vatandaş gazeteciliğ grubu görüntüleri ve haritaları inceledikten sonra bakanlığı görüntüleri değiştirmekle suçladı.

Bununla birlikete Bellingcat de görüntülerin, hastanenin doğrudan vurulmadığını ancak saldırıda hasar gördüğünü belirtiyor.

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG