Erişilebilirlik

Suriye'de Şiddet Durmuyor


Suriye'de Şiddet Durmuyor

BM Güvenlik Konseyi Suriye’de göstericilere karşı artan şiddeti görüşmeye hazırlanırken çeşitli kentlerde en az 24 sivilin öldürüldüğü haber veriliyor.

İnsan hakları grupları Suriye birliklerinin Ramazan’ın ilk gününde iftardan sonra düzenlenen gösterilerde halka ateş açtığını bildirdi.

Hama’da halk, tankların Pazartesi akşamı yeniden binaları topa tuttuğunu ve askerlerin göstericilere makinalı tüfek ateşi açtığını söylüyor.

İnsan hakları gruplarına göre Pazar günü 52’si Hama ve çevre köylerinde olmak üzere toplam en az 80 kişi hayatını kaybetti.

BM Güvenlik Konseyi bugün toplanarak Suriye’yi kınayan karar tasarısı taslağını görüşmeye devam edecek.

Konseyin dün kapalı kapılar ardında yaptığı toplantıda Avrupa ülkeleri Amerika tarafından desteklenen karar tasarısı taslaklarını yeniden gündeme getirdi. Ancak 15 üyeden oluşan konsey, bu taslağı mı yoksa daha az bağlayıcı bir bildiriyi mi kabul etme konusunda anlaşamıyor.

Bu arada İtalya”sivil halka uygulanan korkunç baskı” nedeniyle Suriye büyükelçisini geriçağırdı.

Avrupa Birliği, Suriye’ye uyguladığı yaptırımları genişletirken beş yetkiliye daha seyahat yasağı getirdi ve malvarlıklarını dondurdu. Bunlar arasında Savunma Bakanı Ali Habib Mahmut ile Hamas’daki iç güvenlik ve istihabar şefleri de var.

İngiltere Dışişleri bakanı William Hague, yeni yaptırımların baskıdan sorumlu kişilere hesap verecekleri konusunda açık bir mesaj ilettiğini söyledi.

XS
SM
MD
LG