Erişilebilirlik

Suriye'de Ölü Sayısı Artıyor


Suriye'de Ölü Sayısı Artıyor

Suriye’de askeri birlikler hükümet karşıtı göstericilere karşı saldırıları sürdürürken ölü sayısının arttığı bildirildi.

Ölüm olaylarının en çoğunun Humus’ta meydana geldiği, Pazar günü de kentte 13 kişinin daha öldürüldüğü haber veriliyor.

Hükümet karşıtı gruplar, ayaklanmanın merkezi sayılan Humus’da askeri birliklerin beş gündür saldırılarını sürdürdüğünü söylüyor.

Son şiddet olayları, Kurban bayramının ilk günündeki şenliklerde ve Şam hükümetinin Arap Birliği ile vardığı barış anlaşmasından birkaç sonra meydana geldi.

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi şiddeti kınadı; çatışmalar durmazsa bunun Suriye ve bölge için “vahim sonuçlar” doğuracağı uyarısında bulundu.

Katar, son şiddet olayalrı üzerine Suriye'nin sözünü tutmadığını belirterek Arap Birliği'ni 12 Kasımda toplantıya çağırdı

Arap Birliği, Suriye hükümetinin önerilerini kabul ettiğini ve Esad’ın muhalefeti bastırma politikasına son vereceğini açıklamıştı. Anlaşmaya göre Suriye askerleri sokaklardan çekilecek ve rejim yanlısı gruplar protestoculara saldırılarına son verecek. Arap Birliği ayrıca siyasi tutukluların serbest bırakılması ve muhalefetle görüşmelere iki hafta sonra Kahire’de başlanması çağrısında bulunuyor.

Birleşmiş Milletler’e göre yedi aydır devam eden olaylarda şu ana kadar en az üç bin kişi öldürüldü. Suriye hükümeti ise “terörist” olarak nitelediği silahlı grupların yüzlerce askeri öldürdüğünü ileri sürüyor.


XS
SM
MD
LG