Erişilebilirlik

Suriye’de Rejime Bağlı Güçler Halep’te İlerliyor


Suriye’de rejim güçleri hava unsurlarının da desteğiyle Halep’te yeni bir operasyon başlattı. Şam’ın geçen ay kaybettiği yerleri geri aldığı ve muhaliflerin kontrolündeki bölgeleri neredeyse tamamen kuşattığı belirtiliyor.

Saldırı, muhaliflerin Halep’in güneyinde geçen ay ilerleme kaydetmesinden ve muhaliflerin kontrolündeki bölgelere koridor açmasından sonra geldi.

Devlet haber ajansı SANA’ya konuşan askeri bir yetkili, askerlerin Silah Akademisi’ni aldığı ve ilerleyişlerine devam ederek Halep’teki bütün silahlı güçleri neredeyse tamamen kuşattıklarını belirtti.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, rejim güçlerinin akademiyi aldığını doğruladı ve muhaliflerin de karşı saldırı başlattığını kaydetti.

Lübnan’daki Hizbullah Örgütü’nin yayın organı Al-Manar televizyonu da askerlerin civardaki Topçu Birliği Akademisi’ne doğru ilerlediğini kaydetti. Hizbullah, Esat güçlerini desteklemek için binlerce üyesini Suriye’ye göndermiş durumda.

Özgür Suriye Ordusu ilerliyor

Halep’in kuzeyinde ise el-Rai’de Türkiye’nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu ile IŞİD arasındaki çatışmaların şiddetlendiği belirtiliyor.

Türkiye, dün el-Rai’ye tanklar göndermiş, IŞİD’i bölgeden uzaklaştırmak için yeni bir cephe açıldığını kaydetmişti. El-Rai Cerablus’un 55 km batısında bulunuyor. Türkiye’nin desteklediği güçler şimdi iki taraftan birbirlerine yaklaşıyor. Amaç, Suriye sınırını radikal gruplardan temizlemek.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ile Yerel Koordinasyon Komiteleri, IŞİD intihar saldırganının kuzeyde Khafatli kasabasında saldırı düzenlediğini, aralarında muhaliflerin de bulunduğu kayıplar olduğunu söyledi.

Yerel Koordinasyon Komiteleri, Türkiye’nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu’nun Pazar günü el-Rai’nin güneyindeki Tweiran kasabasını IŞİD’den aldığını belirtti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Ian Kasırgası Florida’dan Tahliyeleri Başlattı - 26 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:23 0:00
XS
SM
MD
LG