Erişilebilirlik

Suriye'de Üç Gösterici Öldürüldü


Suriye'de Üç Gösterici Öldürüldü

Suriye’de bir göstericinin cenazesine katılan kalabalığa açılan ateş sonucu üç kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı.

Humus’ta cenaze için toplanan kişilere kimin ateş açtığı kesinlik kazanmadı. Ancak görgü tanıkları, ateş açanların Suriye güvenlik güçleri olduğunu bildiriyor.

Bu arada ülke çapında binlerce kişi, gösterilere devam ediyor. Güneydeki Süveyde kentinde düzenlenen gösteride eylemciler daha fazla özgürlük çağrısında bulundu.

Bağımsızlık Günü kutlamaları sırasında kentte toplanan göstericiler ”Allah, Suriye, Özgürlük” diye slogan attı. Devlet Başkanı Beşar Esad’ın olağanüstü hal yasalarının bir hafta içinde kaldırılacağı sözü vermesine rağmen, demokrasi yanlısı eylemciler internet ve diğer haberleşme araçlarını kullanarak halkı hükümete karşı gösteriler düzenlemeye çağırdı.

Esad, olağanüstü hale son verileceğini Cumartesi günü Suriye halkına hitaben yaptığı televizyon konuşmasında açıkladı. Esad, konuşmasında Suriye’de istikrarın korunmasının birinci önceliği olduğunu söylemiş ve güvenlik güçlerinin göstericilere karşı nasıl tutum izleyecekleri konusunda yeniden eğitimden geçirileceğini belirtmişti.

XS
SM
MD
LG