Erişilebilirlik

Suriyeli Sığınmacıları Bu Kez Sel Vurdu


Adıyaman
Adıyaman

Aşırı yağışların yol açtığı selde, Adıyaman’da depremzedelerin kaldığı çadırlar su altında kaldı. Özellikle Suriyeli sığınmacıların kaldığı çadırkentte birçok çadırı su bastı.

Adıyaman
Adıyaman

Suriye’deki savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen sığınmacı Adıyaman’ın girişinde bulunan 1 numaralı çadırkentteki çadırını VOA Türkçe ekibine gösteriyor. Durumun vahametini göstermek için çadırın içinde biriken suyu avuçlarına dolduruyor.

Suriyeli Sığınmacıları Bu Kez Sel Vurdu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:56 0:00

Benzer bir manzara başka bir sığınmacının çadırında da göze çarpıyor. Mahmud Ali çadırda biriken suyu kovalarla dışarı taşıyor. Çadırdaki suyu temizledikten sonra VOA Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Ali, çadırda kalmak dışında seçeneklerinin olmadığını söyledi.

Adıyaman
Adıyaman

Yaklaşık 600 çadırın bulunduğu çadırkentte manzara aynı. Önceki gece başlayan yağıştan sonra çadırların çevresine su baskınlarını önlemek için çukurlar kazıldı. Ancak bu çukurlar da işe yaramadı. Çadırların içi suyla doldu. Bunun üzerine yetkililer, depremzedelere ‘palet’ adı verilen ahşap ambalaj sandıkları dağıttı. Yerden yaklaşık 10 santim yüksek olan sandıklar çadırlara yerleştirildi.

Önce deprem sonra sel

Suriye’deki savaştan kaçan, depremden sonra da sele yakalanan Suriyeliler’den Aliye Neccar’ın kaldığı çadır da su altında kaldı. Neccar, VOA Türkçe’ye yaptığı açıklamada, eşyalarını çıkarmak isterken elini kestiğini belirterek, yardıma ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Adıyaman
Adıyaman

Hatice Hamad ise ilk gece çadırda kalmaya cesaret edemediklerini ifade etti. Çadırının çevresine çukur kazan Hasan Asso ise askerlerin kendilerine yardım ettiğini anlattı.

Can kaybı 15 oldu

Dün sabah saatlerinde itibaren etkisini arttıran yağışların yol açtığı selde Şanlıurfa'da 13, Adıyaman'ın Tut ilçesinde 2 kişi hayatını kaybetti. Selde kaybolanları arama çalışmaları sürüyor.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG