Erişilebilirlik

Süryani Rahip PKK’ya Yardım İddiasıyla Tutuklandı


Tutuklanan Mor Yakup Kilisesi Rahibi Sefer Bileçen

Mardin'in Nusaybin ilçesinde düzenlenen operasyonda gözaltına alınan Mor Yakup Kilisesi rahibi Sefer Bileçen tutuklandı. Süryani Rahip Bileçen örgüte yardım ve yataklık etmekle suçlanıyor.

Mardin İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen terör soruşturması kapsamında Süryanilerin yoğunlukta yaşadığı Üçyol köyüne operasyon düzenledi. Baskın yapılan adresler arasında 1500 yıllık Mor Yakup Manastırı da vardı. Yapılan aramanın ardından Rahip Sefer Bileçen’le Üçköy Muhtarı Joseph Yar’ın da aralarında bulunduğu 10 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlardan Rahip Bileçen ve Süryani Musa Taştekin’le Haşo Dinç ve Mehmet Başak, Jandarma Komutanlığındaki ifadelerinin ardından Mardin Adliyesi’ne sevk edildi. Şüphelilerden Rahip Bileçen ifadesinin ardından "Örgüte yardım ve yataklık etmek" iddiasıyla tutuklanma talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Diğer 3 kişiyse adli kontrol şartıyla serbest bırakılmaları talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi.

Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, Rahip Bileçen’in "Örgüte yardım ve yataklık etmek" iddiasıyla tutuklanmasına karar verirken diğer 3 şüpheli adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Savcılığın Rahip Bileçen hakkında bir itirafçının ifadesini ve Jandarma tarafından 2018 yılında "örgüt üyelerinin manastıra girdiği" iddiasının yer aldığı bir tutanağı delil gösterdiği öğrenildi.

Operasyonla ilgili bir açıklama yapan HDP’nin Süryani Milletvekili Tuma Çelik, operasyonu eleştirdi. Çelik, “Baskınların yapıldığı bu köyler, sadece Süryanilerin yaşadığı bölgedeki binlerce yıllık köylerdir. Yıllarca boş kalmış, harabeye dönmüş olan bu köyler, ülkelerine geri dönen Süryanilerin bin bir emekle yeniden inşa ettiği, şimdilerde bölgenin en çok turist çeken köylerindendir. Süryanilerin özellikle bahar ve yaz aylarında yoğun ilgi gösterdiği bu köylerde ve çevrelerinde onlarca tarihi manastır bulunmaktadır. Bagok Dağı’nın zirvesinde bulunan ve Dibek (Badıbe) köyüne ait, 1500 yıllık Mor Yakup manastırı, yoğun emekler sonucunda restore edilmiş ve geçtiğimiz yıllarda yeniden ibadete açılmıştır. Gözaltına alınan Mor Yakup Manastırı rahibi Aho Sefer Belican, 24 saat bu manastırı bekleyen, adresi ve yaptığı işi belli olan bir din görevlisidir. Üçköy muhtarı Joseph Yar, bölgenin en yoğun nüfuslu Süryani köyünün muhtarıdır. Çiftçilik yapan Musa Taştekin, yıllarca Almanya’da yaşadıktan sonra, ülkesine temelli dönen bir Süryanidir. Yaklaşık iki yıl önce açılmış soruşturma dosyasındaki, tek bir ifadeye dayanarak, herhangi bir delil olmaksızın yapılan bu baskınlar ve yangından mal kaçırır gibi gözaltına alınmalar hiçbir şekilde kabul edilemez” dedi.

Kararı VOA Türkçe’ye değerlendiren Süryani Dernekleri Federasyonu Başkanı Evgin Türker, Bileçen’in tutuklanmasına şaşırdıklarını söyledi. Bileçen’in din adamı olduğuna dikkat çekerek, “Bu manastır 2010 yılında yeniden açıldı. Rahip de o tarihten beri orada görev yapıyor. Bir itirafçının beyanlarıyla gözaltına alındı, biz bırakılmasını bekliyorduk. Rahip bir din adamı, siyasete bulaşacak biri değil. Biz de din adamaları siyasete bulaşmaz. Bütün Süryanilerde şok etkisi yarattı bu karar. İtirafçı, kime selam vermişse adını söylemiş. Sadece itirafçının beyanlarıyla hareket edilmesi kafalarda soru işareti yaratıyor. Araştırılmadan, soruşturulmadan tutuklanması, Süryaniler arasında infiale yol açtı. Bu kabul edilemez. Kendini Allah’a adamış, inzivaya çekilmiş, herkese eşit yaklaşan birine bunu yapmak doğru mu?” diye konuştu.

XS
SM
MD
LG