Erişilebilirlik

'Papadopulos’un Suçunu Kabul Etmesi Dönüm Noktası Olabilir'


Hukukçu Greta Van Susteren Rusya soruşturması kapsamında gelinen noktayı değerlendirdi. Susteren’e göre Trump’ın seçim kampanyasında yer alan George Papadopoulos’un birkaç hafta önce Federal Soruşturma Bürosu FBI ajanlarına, Hillary Clinton’ı zor durumda bırakacak bilgilere sahip olduklarını iddia eden Ruslarla olan ilişkileri konusunda yalan söylediğini itiraf etmesi dönüm noktası olabilir.

Susteren,”Trump kampanyasına uzanan yolun izi sürülüyor. Bu izin suç unsurları içerip içermediğini bilmiyoruz. Ancak ilk kez resmi bir sürecin Trump kampanyasına bağlı bir kişiyi Rusya meselesiyle ilişkilendirdiğini görüyoruz” dedi.

Van Susteren’a göre Mueller’ın soruşturması yeni bir dönemece girerken Beyaz Saray, büyük bir siyasi sorunla karşı karşıya.

Susteren, ”Hiç şüpheniz olmasın, soruşturmanın ucunun nereye varacağı hakkında hiçbir fikrimiz yok. Popodapoulos’un 5 Ekim’de suçlu olduğunu kabul etmesi, görüp göreceğimiz ilk ve son itiraf da olabilir, buzdağının ucu da” ifadelerini kullandı.

Donald Trump’ın 2016 başkanlık kampanyasında Rusya’yla işbirliği yapılıp yapılmadığına ilişkin soruşturmada ilk suçlamalar, Trump kampanyasının iki eski yetkilisi, Paul Manafort ve Rick Gates’e yöneltilmişti. Özel savcı Robert Mueller’ın ofisinden yapılan açıklamada ayrıca Trump kampanyasına katkıda bulunan George Papadopoulos’un Rusya soruşturması kapsamında FBI’a yalan beyanda bulunduğu iddiasını kabul ettiği açıklanmıştı.

Trump kampanyasına kısa süre başkanlık yapan Paul Manafort, FBI’ın Washington bürosuna teslim olmuş ve eski ortağı Rick Gates’le birlikte çıkarıldığı federal mahkemede suçlu olmadığını söylemişti.

Manafort ve Gates, Ukrayna adına yürüttükleri lobicilik faaliyeti kapsamında komplo kurmak, yalan beyanda bulunmak ve kara para aklamakla suçlanıyor.

İkisi de ev hapsinde.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders, Papadopoulos’un Trump kampanyasında küçük bir rol üstlendiğini söylemişti.

Başkan Trump da gelişmelere yanıt olarak Twitter’da ”İŞBİRLİĞİ YOK” mesajını paylaşmıştı.

Hukukçu Susteren: “Papadopulos’un Suçunu Kabul Etmesi Dönüm Noktası Olabilir”
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:41 0:00

Manafort’un avukatı Kevin Downing da, “Paul Manafort ya da Trump kampanyasının Rus hükümetiyle işbirliği yaptığına dair hiçbir kanıt yok” demişti.

Manafort, geçen yılki Cumhuriyetçi Parti kurultayı sırasında Trump kampanyasının başkanlığını yapmıştı.

Manafort, geçen yıl Ağustos ayında görevden alınmıştı.

Hafta başında gelen suçlamalar, Mayıs ayında Rusya soruşturmasını yürütmekle görevlendirilen Robert Mueller’ın soruşturma sonucunda yaptığı ilk önemli hamleler olrak nitelendirilmişti.

Robert Mueller, Başkan Trump’ın FBI Başkanı James Comey’yi görevden alması üzerine Rusya soruşturmasına özel savcı olarak atanmıştı.

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG