Erişilebilirlik

Suudi Arabistan ABD Vatandaşını Serbest Bıraktı


Saad İbrahim Almadi (sağda) ve oğlu İbrahim Almadi
Saad İbrahim Almadi (sağda) ve oğlu İbrahim Almadi

Suudi Arabistan, hükümeti eleştiren tweetler attığı gerekçesiyle tutuklanan ve bir yıldan fazla süredir hapiste bulunan ABD-Suudi çifte vatandaşı Saad İbrahim Almadi’yi serbest bıraktı.

Suudi vatandaşlığı da bulunan 72 yaşındaki Almadi, Kasım 2021'de ailesini ziyaret etmek üzere Riyad'a gittiğinde tutuklanmıştı.

Almadi, ABD’deyken attığı tweetlerin "Suudi Arabistan’ı istikrarsızlaştırmaya yönelik olduğu" iddiasıyla 19 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

"Şimdi de seyahat yasağıyla mücadele edeceğiz"

ABD’den ve Suudi yetkililerden Almadi'nin serbest bırakılmasıyla ilgili açıklama yapılmazken, Almadi’nin oğlu babasının Riyad'daki evlerinde olduğunu doğruladı ancak Florida'daki evine ne zaman döneceğinin belli olmadığını söyledi.

Reuters haber ajansına konuşan İbrahim, "Tüm suçlamalar düşürüldü ama şimdi seyahat yasağıyla mücadele etmek zorundayız" dedi.

Florida'da emekli olarak yaşayan ABD-Suudi çifte vatandaşı Almadi, Kasım 2021'de Riyad'a indikten sonra terörizmi finanse etmek ve krallığı istikrarsızlaştırmak için çalışmak da dahil olmak üzere çeşitli suçlamalarla tutuklanmıştı.

Suudi Arabistan'da seyahat yasağı bulunan diğer ABD vatandaşlarıyla birlikte onun durumu da, ABD ile Suudi Arabistan arasında zaten gergin olan ilişkileri daha da gerginleştirmişti.

ABD Başkanı Joe Biden geçen yıl Temmuz ayında Suudi Arabistan'ı ziyareti sırasında Kral Selman ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile yaptığı görüşmelerde bu konuyu gündeme getirdiğini söylemişti.

Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan, ekonomisini dönüştürmek, dışa açmak ve ham petrole olan bağımlılığını azaltmak için yüz milyarlarca dolar harcıyor.

Demokrat ve Cumhuriyetçi senatörler bu ay, insan hakları konusundaki sicili nedeniyle Suudi Arabistan'a yönelik güvenlik yardımının yeniden değerlendirilmesine yol açabilecek bir karar tasarısı sunmuştu.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG