Erişilebilirlik

Suudi Arabistan’a İlk Kadın Büyükelçi Belçika’dan


Kadınlara yönelik kısıtlamalarıyla bilinen Suudi Arabistan, ilk kadın büyükelçiye ev sahipliği yapacak. Belçika Suudi Arabistan'a kadın büyükelçi atayan ilk ülke oldu.

Belçika hükümeti, halen Birleşik Arap Emirlikleri büyükelçisi olan Dominique Mineur'ü Riyad’a atadı. Belçika basınında yer alan haberlere göre Mineur, görevine gelecek yaz başlayacak.

Belçika’nın İran'a da kadın büyükelçi ataması bekleniyor. Resmi açıklama henüz yapılmış değil, ancak Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders, hafta başında yaptığı konuşmada, Tahran ve Riyad gibi yerlere kadın temsilci atama kararının açık olması gerektiğini söyledi.

Reynders, “Bu atamalar sadece bu ülkelerde kadın haklarıyla ilgili umudun kanıtı değil aynı zamanda uluslararası sahnede önemi hızla artan mevkilere en yetenekli insanlarımızı yollamamızdır” dedi.

Suudi Arabistan’da kadınlar, aileden bir erkeğin gözetimi altında yaşamak ve kamusal alanda tepeden tırnağa örtünmek zorunda.

Ancak ülkede Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın reformları kapsamında kadınların gelecek yıldan itibaren araba, kamyon hatta motosiklet kullanmasına izin çıktı.

Dünya Ekonomik Forumu’nun kadınların ekonomik ve siyasi hayata katılımı, sağlık ve eğitim durumunu incelediği 2017 Küresel Cinsiyet Uçurumu raporunda da Suudi Arabistan 144 ülke arasında 138’inci sırada yer alıyor.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG