Erişilebilirlik

Türkiye’de AVM ve Restoranlar Hariç Her Yer Kapatılıyor


Türkiye’de Corona virüsüyle mücadele kapsamında İçişleri Bakanlığı, Pazartesi gece yarısından itibaren yürürlüğe girecek ek önlemlerle geçici olarak faaliyeti durdurulan alanların kapsamını genişletti.

Önceki gün alkollü mekanlar için alınan karara ek olarak, tiyatro, sinema ve konser salonları, kahvehane, kafeler ve kapalı çocuk alanlarının da geçici süreyle kapatılmasına karar verildi. Geniş katılımlı toplantılara da izin verilmeyeceği belirtildi.

Bu karar öncesinde Diyanet’ten cemaatle kılınan namazlara ara verildiği açıklanmıştı.

İçişleri Bakanlığı, bugün saat 24.00 itibariyle uygulanacak tedbirleri valiliklere bildirdi. Genelgeye göre; tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları (AVM ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezlerinin faaliyetleri geçici bir süreliğine durdurulacak.

İnternet kafeler de yasak kapsamında
İnternet kafeler de yasak kapsamında

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesine göre; Sivil toplum kuruluşlarının genel kurulları, eğitimleri, insanları toplu olarak bir araya getiren her türlü toplantı ve faaliyetleri Pazartesi gece yarısından itibaren geçici olarak ertelenecek. “Taziye Evleri”nin faaliyetleri de bu kapsamda durdurulacak.

Genelgeye göre alkollü mekanlar dışındaki restoranlar ve alışveriş merkezleri faalşyetlerini sürdürebilecek.

Camiler açık: Cemaate toplu namaz kılmama çağrısı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, bugün yaptığı açıklamada “Yaşanan olağanüstü durum dikkate alındığında cami ve mescitlerde namazların cemaatle beraber kılınmasına devam edilmesi halinde virüsün yayılma tehlikesi vardır. Yeni tip Corona virüsünün yayılma tehlikesi ortadan kalkıncaya kadar Cuma namazı başta olmak üzere cami ve mescitlerde cemaatle namaza ara verilmesi gerekli hale gelmiştir. Bu süreçte cuma namazı yerine öğle namazının kılınması yeterlidir. Camilerin münferiden namaz kılmak isteyenler için açık bulundurulmasının uygun olacağına karar verilmiştir” diye konuştu.

Erbaş, hafta sonu Umre’den 6 bin kişininin döndüğünü açıkladı. Ancak öncesindeki hafta boyunca kaç kişinin Umre’den döndüğünü bilgisini paylaşmadı. Son olarak bugün de Umre’den dönüşler olacağını açıklayan Erbaş, “390 civarında şirketlere ait umrecinin bugün buraya intikal edeceğini biliyoruz. Tabi onlar da karantinaya alınacaklar” dedi.

Ankara'da Umre'den dönenler öğrenci yurtlarında karantinaya alındı
Ankara'da Umre'den dönenler öğrenci yurtlarında karantinaya alındı

AKP’nin talebiyle TBMM toplanma kararı aldı

Bu arada AKP’nin talebi doğrultusunda yarın TBMM Genel Kurulu’nun toplanmasına karar verildi. TBMM’de Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği tedbirlere uygun şekilde gündemdeki yasama faaliyetlerini yürütmek üzere toplantı yapılacağı bildirildi.

CHP: Umre dönüşlerinde zafiyet oldu

CHP 37. Olağan Kurultayı Ertelendi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:59 0:00


CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, 28-29 Mart'ta yapılması planlanan CHP 37. Olağan Kurultayı'nın Corona virüsü önlemleri dolayısıyla ertelendiğini açıkladı.

Öztrak, Suudi Arabistan'ın Mekke ve Medine kentlerine yönelik Umre seyahatinden hafta sonunda dönenler için tedbir alınmasına tepki gösterdi. Burada "zaafiyet" oluştuğunu kaydeden Öztrak "İnsanlarımıza yurt dışına çıkmayın derken binlerce yurttaşımızın umreden dönüş gerçeğiyle yüzleşmek zorunda kaldık. Burada ciddi bir zafiyet olduğu yurdun dört bir yanına yayılmış durumda. Son gelen kafileler için ise gerekli fiziki yalıtım ve karantina altyapısının hazırlanmadığı anlaşılıyor" dedi.

HDP: Sokağa çıkma yasağı doğru olmaz, ihtiyacımız dayanışma

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ise, Türkiye’nin de İtalya örneğinde olduğu üzere bazı Avrupa ülkelerinde olduğu gibi sokağa çıkma yasağı uygulaması yapabileceği yönündeki iddialara karşılık bunun yerine toplumsal dayanışmaya ihtiyaç olduğunu işaret etti. Sancar, “Sokağa çıkma yasağı gibi bir yöntemi şu anda doğru bulmuyoruz. Bu yöntem tüm dayanışma imkanlarını ortadan kaldırabilir. Bilgilendirme ve tedbir süreçlerini hükümetin tekeline sokacak ve denetimi imkansız kılacak bir yöntem olur bu. Bunun yerine tedbirlere riayet edilmesi için çalışmalar yapılmalıdır. Şeffaflığı ve dayanışmayı ortadan kaldıracak yöntemlere meyledilmemelidir” dedi.

Ankara’da dezenfektasyon işlemleri sürüyor, müzik festivali iptal edildi

Başkentte Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı da, kentte toplu taşımacılıkta sıkıntı yaşanmaması için dezenfektasyon işlemlerini sürdürdüklerini bildirdi. Bu kapsamda, belediye ekiplerince taksiler, otobüsler ve dolmuşlar dezenfekte ediliyor.

Normal koşullarda 4-28 Nisan tarihlerinde yapılması planlanan 37. Ankara Uluslararası Müzik Festivali de, festival izleyicileri ve Türkiye dahil 8 ülkeden katılımcı müzisyenleri korumak amacıyla ertelendi.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

STÜDYO VOA

Uluslararası Adalet Divanı İsrail’den Refah saldırısını durdurmasını talep etti - 24 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG