Erişilebilirlik

Tahıl Anlaşması Kaygıları Buğday Fiyatlarını Arttırdı


Rusya'nın Birleşmiş Milletler himayesinde varılan tahıl anlaşmasını devre dışı bırakma tehdidinin tahıl fiyatlarını arttırırken, Chicago buğday borsası bugün yüzde 1 değer kazanarak dört seansta ilk kez yükseldi.

Tarım piyasaları brokeri Futures International'dan kıdemli analist Terry Reilly, "Karadeniz'de tırmanan gerginlikler Amerikan buğday fiyatlarını arttırabilir" dedi.

Reilly, "Ukrayna tahıl ihracatı anlaşmasının süresi Mayıs'ta doluyor ve Türkiye bu sürenin uzatılmasına çalışıyor. Öte yandan Rusya, gübre ihracatını da içeren bir anlaşmaya aracılık etmek istiyor" şeklinde konuştu.

Rusya, Cuma günü, tarım ihracatlarının önündeki engellerin kaldırılmaması durumunda Birleşmiş Milletler himayesindeki tahıl anlaşmasını baypas etme tehdidinde bulunmuştu.

Türkiye'de yürütülen müzakerelerdeyse engellerin kaldırılmasının tahıl anlaşmasının süresinin önümüzdeki aydan sonrasına uzatılması için gerekli bir koşul olduğu üzerinde anlaşmaya varılmıştı.

Ankara'da temaslarda bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile anlaşmanın şartlarının uygulanmasındaki "başarısızlığı" görüştüklerini söylemişti.

Lavrov, Batılı ülkelerin, tarım ihracatını zorlaştırdığını ve giderek sıkılaştığını söylediği engelleri kaldırmaması durumunda Rusya'nın anlaşma dışında hareket edebileceğini kaydetmişti.

Ukrayna Tarım Bakanlığı verilerine göre Ukrayna'nın 2022/2023 sezonu tarım ihracatı, bugün itibarıyla 38,8 milyon ton olarak gerçekleşti.

Temmuz'dan Haziran'a kadar olan mevcut ihracat hacmi 13,3 milyon ton buğday, 22,8 milyon ton mısır ve 2,31 milyon ton arpa içeriyor.

Amerika'daki Tarım Kuşağı için meteorolojinin sıcak ve kuru hava tahmininde bulunması ise Chicago Emtia Borsası'nda işlem gören mısır fiyatlarını etkilemesi tahmin ediliyor.

STÜDYO VOA

Döner Almanlar'ın mı, Türkler'in mi markası? 12 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG