Erişilebilirlik

Tahran ve Washington arasındaki anlaşma kapsamında 5 ABD vatandaşı serbest kalıyor


İki İranlı yetkili, Reuters'a açıklamalarında Amerikalılar’ın sağlık durumlarının iyi olduğunu kaydetti.

Washington ve Tahran arasında varılan tutuklu değişimi anlaşması kapsamında İran’da tutuklu bulunan 5 ABD vatandaşı bugün serbest kalıyor.

Konuyla ilgili bilgi sahibi bir kaynak Reuters haber ajansına bugün yaptığı açıklamada, serbest bırakılan beş Amerikalı ile iki aile üyesini ve Katar'ın İran Büyükelçisi'ni taşıyan bir Katar uçağının Doha'ya gitmek üzere Tahran havaalanından kalktığını söyledi.

İki İranlı yetkili, Reuters'a açıklamalarında Amerikalılar’ın sağlık durumlarının iyi olduğunu kaydetti.

İran kanalı Press TV de ABD tarafından serbest bırakılan beş İranlı tutukludan ikisi olan Mehrdad Ensari ve Reza Sarhangpour Kafrani'nin Doha'ya vardığını bildirdi.

Anlaşma kapsamında Güney Kore’deki hesaplarda tutulan 6 milyar dolarlık İran’a ait fonların Katar’daki hesaplara aktarılması konusunda uzlaşma sağlanmıştı.

Amerikalı ve İranlı yetkililer Katar’ın kendilerini paranın İsviçre’den Katar’daki bankalara aktarıldığı konusunda bilgilendirdiğini belirtti.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Nasır Kenani de paranın Katar’daki hesaplarda olduğunu doğruladı.

Kimler serbest kalıyor?

İran bugün serbest kalması beklenen beş kişinin karşılıklı güven artırıcı adımlar kapsamında ev hapsine alındığını açıklamıştı.

Washington İran’la varılan takas anlaşmasının casusluk suçlamasıyla 10 yıl hapis cezası verilen Siamak Namazi, 10 yıl hapse mahkum edilen girişimci İmad Şarkı ve 2018’de tutuklanarak 10 yıl hapis cezasına mahkum edilen İngiltere ve ABD vatandaşı Murad Tahbaz’ı kapsadığını belirtmişti.

Dördüncü ve beşinci kişinin kimlikleri, kendi istekleri üzerine kamuoyu ile paylaşılmıyor.

İlk adım dondurulmuş fonların transferi

Washington ve Tahran arasındaki ilişkiler eski Başkan Donald Trump’ın İran’la 2015’te imzalanan nükleer anlaşmadan çekilmesinden bu yana gergin.

İran’la yeni bir anlaşmaya varılmasına yönelik çabalarsa sonuç vermiş değil.

Washington ilk adım olarak Güney Kore’deki hesaplarda tutulan 6 milyar dolarlık İran’a ait fonların Katar’a transfer edilmesinin önünü açtı.

Doha İran’ın parayı nereye harcadığını takip edecek

Anlaşma kapsamında Doha, bu paranın yaptırım kapsamında olmayan gıda ve ilaç gibi malzemelere harcanmasını sağlamak üzere İran’ın bu fonları nasıl ve nereye harcadığını takip etmeyi kabul etti.

ABD Başkanı Joe Biden İran’la tutuklu değişimi anlaşması sebebiyle Cumhuriyetçiler’in ve Biden yönetiminin İran’ın ABD askerlerine ve Ortadoğu’daki müttefiklerine yönelik tehdit olduğu bir dönemde İran ekonomisini güçlendirdiğini iddia eden çevrelerin eleştirileriyle karşı karşıya.

Forum

STÜDYO VOA

FED faizleri aynı tuttu – 20 Eylül 2023
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG