Erişilebilirlik

Tahran'ın Etki Alanı Genişliyor


Tahran'ın Etki Alanı Genişliyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:48 0:00

Müzakereciler İran’ın nükleer programıyla ilgili nihai anlaşma üzerinde çalışmayı sürdürürken, Ortadoğu’da İran’a uygulanan yaptırımların kaldırılmasını sağlayacak olan uzlaşmanın Tahran’ın etki alanını genişletmesine neden olmasından kaygı duyuluyor

İsviçre’de anlaşma taslağı üzerinde anlaşan 6 dünya gücü şimdi Haziran sonuna kadar anlaşmanın imzalanması için çalışıyor.

Görüşmelerde gelişme sağlanırken, bölgedeki diğer güçler İran’la ilgili başka kaygılarını dile getiriyor. Bunlardan biri İran’ın Yemen’deki Husi ayaklanmacılara sağladığı destek, ikincisi, Irak’taki milislere IŞİD’le mücadele için destek vermesi, üçüncüsü de Lübnan’daki Şii grup Hizbullah’la olan bağlantıları.

İran’ın en büyük karşıtlarından biri İsrail.

Netanyahu'ya göre, anlaşma İran ekonomisine büyük destek verir ve bu da İran'ın Ortadoğu'daki saldırgan politikasını sürdürme ve terörizmi yayma kapasitesini büyük ölçüde artırır.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf ise, nükleer anlaşmanın İran’dan gelen tehditleri azaltabileceğini söyledi. Harf, “Nükleer silah geliştirmelerini engelleme konusundaki kararlılık nedenlerimizden biri de şu. İran bugün bölgede büyük güce sahip. Eğer nükleer silah elde ederlerse daha da fazla etkiye sahip olurlar.” şeklinde konuştu.

Kitle imha silahları uzmanı Kelsey Davenport buna rağmen İran’ın nükleer programına karşı çıkan bazı kesimlerin anlaşmanın bölgedeki istikrara zarar vereceğini düşündüğünü söylüyor.

Skype aracılığıyla görüştüğümüz Ortadoğu uzmanı Emanuele Ottolenghi, İran’a uygulanan yaptırımların kaldırılmasının etkileri konusundaki kaygıların haklı olduğunu söylüyor. Ottolenghi, “Bu İran’ı zenginleştirecek. İran rejimi, gelirlerini daha önce de bölgedeki dış politikasını ilerletmek için kullandı. Terör gruplarını destekledi ve İran’ın bölgedeki liderlik konumunu güçlendirdi. Yapabileceklerini tahmin etmek zor.” şeklinde konuşuyor.

Uzman, yaptırımlardan önce İran’la iyi ticaret ilişkilerine sahip olan ülkelerin ise anlaşmadan yarar sağlayacağını söylüyor.

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG