Erişilebilirlik

“Takım Elbiseli Görüntü İndirim Sebebi Sayılmayacak”


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kadına karşı şiddetle mücadele reform paketi çalışmasının bittiğini ve reform paketinin en kısa sürede TBMM’nin gündemine getirileceğini belirterek “Sadece takım elbise giyip kravat takarak, ellerini önünde birleştirip başını yana eğerek sergilenen tiyatrovari görüntüler, takdiri indirim gerekçesi olmayacaktır. Kasten öldürme, kasten yaralama, işkence ve eziyet gibi suçlar kadına karşı işlenmişse, cezalar daha da arttırılacaktır” dedi.

Erdoğan, Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) 4. Olağan Genel Kurulu'nda konuştu.

Adalet Bakanlığı’nın bir süredir yeni bir reform paketi üzerinde çalıştığını belirten Erdoğan, paketin içeriğine dair şu ayrıntıları verdi:

“Taslağı üzerindeki çalışmaları biten bu paketi, en kısa sürede Türkiye Büyük Millet Meclisimiz’in gündemine getireceğiz. Yeni düzenlemeyle artık kadına yönelik saldırılarda faillerin somut pişmanlık emaresi içermeyen hiçbir davranışı, indirim nedeni olarak kabul edilmeyecektir. Sadece takım elbise giyip kravat takarak, ellerini önünde birleştirip başını yana eğerek sergilenen tiyatrovari görüntüler takdiri indirim gerekçesi olmayacaktır. Kasten öldürme, kasten yaralama, işkence ve eziyet gibi suçlar kadına karşı işlenmişse cezalar daha da arttırılacaktır. Nikahlı veya boşanmış eşe karşı işlenen tehdit suçlarına verilecek cezaların da alt sınırı 6 aydan 9 aya çıkarılacaktır. Fiziken veya iletişim araçları vasıtasıyla yapılan ısrarlı takip eylemleri, artık cezası 6 aydan 2 yıla kadar hapisle sonuçlanacak bir suç olarak işlem görecektir. Belli durumlarda bu suç için tutuklama kararı da verilebilecektir. Aynı şekilde eşe veya boşanılan eşe karşı işlenen kasten yaralama suçları da katalog suç düzenlemesine dahil edilerek tutuklama kararları kolaylaştırılacaktır. Şiddet mağduru kadınlara talep etmeleri halinde baro tarafından ücretsiz avukat görevlendirilebilecektir. Tüm bu yeni düzenlemelerin de ülkemiz ve kadınlarımız için şimdiden hayırlı olmasını diliyorum"

“Karar alma mekanizmalarındaki kadın temsilinde hala arzuladığımız seviyede değiliz”

Erdoğan konuşmasında ayrıca, “kadınların iş gücüne katılımını yüzde 27'ler seviyesinden yüzde 34'ler seviyesine çıkardıklarını, kadın istihdamını da 6 milyondan 10 milyon sınırına getirdiklerini” söyledi.

Karar mercilerinde kadınların varlığında gözle görülür bir artış yaşanmasını sağladıklarını kaydeden Erdoğan, “Mesela, kadınların parlamentodaki temsil oranı yüzde 4 iken yüzde 17'lerin üzerine yükseldi. Üniversitelerimizdeki öğretim elemanları arasında kadınların oranı yüzde 51'e yaklaştı" dedi.

Mimarlardan avukatlara, öğretmenlerden sağlıkçılara kadar pek çok meslek dalında kadın-erkek oranının büyük ölçüde dengelendiğini vurgulayan Erdoğan, “Elbette karar alma mekanizmalarında ve istihdamda kadınların temsili konusunda hala arzuladığımız seviyeye ulaşabilmiş değiliz. Ama katedilen mesafenin önemini de görmezden gelemeyiz” diye konuştu.

STÜDYO VOA

Uluslararası yatırımcılar Türk ekonomisinden güvence bekliyor – 17 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:50 0:00
XS
SM
MD
LG