Erişilebilirlik

Taleban Lideri Mansur Öldürüldü


Taleban lideri Molla Mansur
Taleban lideri Molla Mansur
Molla Mansur drone saldırısı sonrası
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:36 0:00

Afganistan İstihbarat Kurumu Taleban lideri Molla Ahtar Muhammed Mansur’un ABD tarafından Pakistan sınırında insansız hava aracıyla düzenlenen saldırıda öldürüldüğünü doğruladı.

Mansur’un öldürüldüğünü hemen doğrulamayan Pakistan, ABD tarafından saldırı gerçekleştirildikten sonra bilgilendirildiğini açıkladı ve Washington yönetimini, Pakistan’ın egemenliğini ihlal etmekle suçladı.

Konuya ilişkin Myanmar ziyareti sırasında konuşan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ‘Mansur’un ülkedeki Amerikalılar, Afgan halkı ve güvenlik güçlerine yönelik doğrudan tehdit oluşturduğunu ve barış görüşmelerine karşı çıktığını kaydetti.

Taleban yetkilileri ise Mansur’un ölümünü alenen doğrulamaktan kaçınsa da son kararın grubun ‘liderlik şurası’ adını verdiği toplantıda verileceğini açıkladı.

Yetkililer operasyonun Cumartesi günü yerel saatle sabah Başkan Barack Obama’nın talimatıyla düzenlendiğini bildirdi. Amerikan Özel Kuvvetler Komutanlığı tarafından idare edilen uzaktan kumandalı hava aracı, Ahmed Val kentinin güneybatısında seyreden bir aracı vurdu. Saldırıda Mansur’un seyahat ettiği taksinin şöförü de öldü.

Belucistan vilayetinin başkenti Ketta'daki doktorlar, saldırının gerçekleştiği düşünülen sınır bölgesinden iki cesedin hastaneye getirildiğini açıkladı. Amerika'nın Sesi'nin bölgede ulaştığı kaynaklar, cesetlerin birinin üzerinden çıkan Pakistan pasaportunda Molla Mansur'un fotoğrafı olduğunu doğruladı.

Pentagon Sözcüsü Peter Cook tarafından yapılan yazılı açıklamada, Molla Muhammed Mansur’un Afganistan’da sivilleri, güvenlik kuvvetlerini, Amerikan ve müttefik kuvvetlerini hedef alan saldırılar planladığı bildirildi.

Açıklamada Mansur’un Afganistan hükümetinin Taleban’la yürüttüğü barış ve uzlaşma görüşmelerinin önünde engel oluşturduğu, Taleban liderlerine barış görüşmelerine katılmayı yasakladığı da kaydedildi.

Amerikalı yetkililer operasyonun Başkan Obama’nın bilgisi dahilinde yapıldığını açıkladı.

Afganistan Talebanı, ABD’nin terör örgütleri listesinde yer almıyor.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG