Erişilebilirlik

Taleban’ın Üst Düzey İsmi Öldürüldü


Taleban’ın üst düzey komutanlarından Abdul Manan, Afganistan’ın güneyinde Helmand eyaletinde Afgan ve Amerikan özel birliklerinin düzenlediği ortak operasyonda öldürüldü.

Taleban da Manan’ın öldürüldüğünü doğruladı.

Helmand eyelet valisi Muhammed Yasin Khan, Taleban’ın Helmand sorumlusu olan Manan’ın Cumartesi günü yerel komutanlarla görüştüğü sırada düzenlenen hava saldırısında diğer 29 kişiyle birlikte yaşamını yitirdiğini kaydetti.

Taleban, Manan’ın ölümünü doğruladı. Örgütün sözcüsü Zabiullah Mucahid Afgan güçlerinin Amerika’nın da desteğini alarak saldırıya geçtiğini ve Taleban’ı barış görüşmelerini kabul etmeye zorlamaya çalıştığını belirtti.

Amerikan güçlerinin Afganistan’daki sözcüsü Yarbay Dave Butler, ”Savaşçıları ve liderleri sürekli saldırı altındayken savaşı arttırma konusunda problem yaşayacaklar. Barış görüşmeleri tek çözüm” dedi.

Mullah Manan’ın öldürülmesi Afgan yetkililer tarafından büyük bir başarı olarak değerlendiriliyor.

Bir Afgan yetkili Kabil’de yaptığı açıklamada,”Güneyde en önemli Taleban komutanıydı” dedi ve ölümünün güvenlik konusunda önemli bir etkisi olacağını kaydetti.

Manan’ın ölümü tam da Afganistan’da 17 yıldır süren savaşın sona ermesi için bir barış anlaşmasına varılması konusunda çabaların yoğunlaştığı sırada gerçekleşti.

Amerika’nın Afganistran özel temsilcisi Zalmay Halilzad’la Taleban temsilcisileri arasında görüşmeler başlasa da çatışmalarda bir azalma yok. İki taraf da herhangi bir barış müzakeresinde daha güçlü pozisyonda olmak istiyor.

XS
SM
MD
LG