Erişilebilirlik

Taleban Seçimlere Engel Olmak İçin Saldırı Tehdidinde Bulundu


Taleban, militanlarına, Afganistan’da bu ay düzenlenecek parlamento seçimlerinde görevli ve yardımcı olan yetkililere, güvenlik görevlilerine saldırma emri verdi. Örgüt seçimleri de tamamen düzmece ve sahte olarak adlandırdı.

Taleban, Pazartesi günü yayınladığı açıklamasında, adaylara ve seçmenlere seçimleri boykot etme çağrısında bulundu ve seçimlerin Afganistan’daki işgalci güçlerin durumu meşrulaştırma girişimi olarak niteledi.

Uzun süredir ertelenen seçimlerin 20 Ekim’de yapılması kararlaştırıldı. 418’i kadın 2500 aday parlamentodaki 249 koltuk için yarışacaklar.

Afgan hükümeti, seçim günü, güvenliğin sağlanması amacıyla 54 bin polis ve asker görevlendirmeyi planlıyor. Ayrıca ülkede görevli Amerikalı önderliğindeki binlerce NATO askeri de seçimlerin güvenliği konusunda hükümete destek verme taahhüdünde bulundu.

Taleban açıklamasında, “Seçimin gerçekleşmesi için güvenlik sağlanmasına yardımcı olanlar hedef alınmalı, Amerika’nın hain planını gerçekleştirmesini önlemek için atılmamış bir tek taş dahi kalmamalı.” denildi. Açıklama sivillerin zarar göreceği endişelerini arttırdı. Birleşmiş Milletler de daha önce yaptığı uyarıda Afganistan’da 2018 yılında sivil kayıpların rekor düzeye ulaştığına dikkat çekmişti.

İslam Emirliği (Taleban) tüm mücahidlerine Amerika’nın önderliğindeki bu sürecin engellenmesi için gerekeni yapmaya çağırıyor” denildi.

BM Afganistan Yardım Görevi de Pazar günü yaptığı açıklamada militanların intihar saldırıları ve geliştirilmiş patlayıcılarla sivil kayıpları arttırmaya çalışacağı uyarısında bulundu.

BM’den yapılan açıklamada, “1 Ocak- 30 Eylül 2018 tarihleri arasında intihar ve bombalı eylem saldırıları nedeniyle Afganistan’da, 1065 kişi hayatını kaybetti, 2569 kişi de yaralandı. Ölenlerin 72’si yaralananlarınsa 175’i kadın. Saldırılarda hayatını kaybeden çocuk sayısı 155 yaralanan çocuk sayısıysa 453.” denildi.

Taleban açıklamasında bir kez daha, Amerika askerleri ve NATO gücünün ülkeyi terk etmesini istedi ve bunun 17 yıldır devam eden savaşı bitirmenin tek yolu olduğunu savundu.

Amerika’nın özel temsilcisi Zalmay Halilzad’da Taleban ve Afgan hükümeti arasında barışı sağlamak adına baskıda bulunmak üzere Kabil’e gitti.

Afgan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’ni sözcüsü de yaptığı açıklamada Gani’nin Pazar günü Halilzad’la buluştuğunu söyledi. Amerikalı diplomat bölge turu kapsamında Taliban’ın sözde siyasi ofislerinin bulunduğu Pakistan, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar’da temaslar bulunacak.

Taleban, Kabil hükümetiyle görüşmeyi reddediyor ve savaşın başlamasından sorumlu tuttuğu Amerika’yla doğrudan görüşmek istediğini söylüyor.

Amerika’nın bölgeden sorumlu üst düzey yetkilisi Alice Wells, Taleban’la geçen Temmuz ayında Katar’da bir görüşme gerçekleştirmişti. Halilzad’ın şimdi bu temasları bir adım ileri taşıması bekleniyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi’nden Halkbank’ın Başvurusuna Onay - 3 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:20 0:00
XS
SM
MD
LG